| Sergiu1996 a întrebat:

Ce romane/filme v-au schimbat viata, gandirea?

32 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Secretul
Magia
Puterea
Poti sa-ti vindeci viata
Codul vindecarii
Conversatii cu Dumnezeu(3 volume)
Inteligenta emotionala
Un minut la psiholog
100 cai spre fericire
Forta gandirii pozitive
Seria Supa de pui pentru suflet

Toate astea sunt carti care m-au influentat, schimbat in gandire si in viata.

| AvalohAlyn a răspuns:

Fiecare cu gusturile lui..Sa zici ca o carte trebuie aruncata pe geam e o ipocrizie curata..Cartea Alchimistul e bestseller, mi-a placut mult si mai toate cartile lui Coelho prind la public si la inima..Sunt foarte bune.Si nu trebuie sa discreditezi un autor sau o carte..Nu iti place nu mai citi dar abtine-te de la astfel de comentarii..Eu as zice ca trebuie aruncate la gunoi toate cartile de matematica, fizica si chimie..Iti convine?

| Drolja a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Tu, în primul rând, nu ai discernământ de lectură nici cât are un struţ judecată pentru a face diferenţă între nisip şi pavaj. Prin urmare, nu văd de ce te-ar deranja opinia critică, când şi aşa tu vei citi în continuare ce-ţi tună ţie. Eu zic, lectură plăcută cu Coielo şi alte bestselluri!
A propos, şi "Suge-o, Ramona" e bestseller, dar asta nu o face să fie mai puţin porcărie decât este.

Şi nu te mai băga în comentariile mele, dacă ştii că nu ai mai mult de cinci cărţulii, şi alea de proastă calitate, la activ. Nu ai materialul necesar să mă contrazici.

| AvalohAlyn a răspuns:

De unde stii tu ca nu am la activ mai mult de cinci cartulii? Mai copilas abtine-te de la aberatii,lumea citeste ce vrea, ce simte, ce alege, e bine ca inca mai citeste si nu se drogheaza sau se imbata, fumeaza etc.

De carti de dezvoltare personala sau motivationale ai auzit? Ia ''gusta-le''. Poate asa devii mai ''uman''.

| GoLoveYourself a răspuns:

Stiu ca ai zis filme, dar eu iti spun un serial : Dr. House
Un film bun de comedie este "Let's be cops"
Carti interesante sunt cele scrise de Rodica Ojog Brasoveanu

| Afãrinツ a răspuns:

- Serialul Dr. House, deoarece mi-a ''predat'' multe lecții de viață și m-a ajutat să îmi clarific unele întrebări despre caracterul pe care un om îl poate avea și motivele schimbării caracterului oamenilor.

- Serialul Switched at Birth, deoarece m-a încurajat în a învăța limbajul semnelor, ceea ce m-a ajutat mult în viață (până acum)

- Filmul Suicide Room, este despre un bisexual (Dominik), care este batjocorit. Se îndrăgostește de un coleg și acesta îl face de râs printr-un incident de la ora de sport (în care îl excită pe Dominik și lucrul ăsta aducând la apariția multor comentarii urâte). Dominik se închide în camera lui unde este ademenit de o fată, Sylvia. Se îndrăgostește de ea și se închide în camera sa pentru a petrece cât mai mult timp cu ea, care deja stătea în camera ei ani buni, fără să iasă. Îi schimbă comportamentul Dominik trăind doar pentru ea. În final, Dominik se sinucide.
Este o dramă dar și o lecție de viață:
Nimeni nu este singur și oricât de dură ar fi viața, trebuie să o trăiești.

| ionalexandru98 a răspuns:

Pearl Harbor
Goodbye Lenin
Stalingrad
Hitler, The rise of evil
The Boxer(2009)
Nadia
Der Untergang
Rounders(1998)
Catch me if you can
The life before her eyes (2007)
The Shawshank redemption
To live and die in LA (1985)
Seria BBC Space Race
Lista lui Schindler

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu am avut carti care mi-au schimbat gandirea, insa am carti care ocupa un loc special pentru mine.
Prima dintre ele ar fi Alice in Tara Minunilor a fost cartea pe care am invatat sa citesc, aveam vreo patru ani jumate, cinci si stiu ca il sacaisem pe taica-miu luni bune ca sa ma invete alfabetul pentru ca ma enervau toate literele pe care nu le pricepeam. Asa ca atunci cand am citit prima carte a fost o satisfactie personala uriasa. De asemenea, atunci a fost momentul in care mi-am dat seama ca cititul va deveni una din activitatile mele preferate.
Apoi mai tarziu pe la vreo 14, 15 ani am citit Dama cu camelii si a fost si ramane singura carte de dragoste care nu m-a plictisit de moarte.
Iar apoi a fost Doamna Bovary pe la vreo 16 ani cu care m-am identificat foarte bine. Atunci mi-am dat seama ca trebuie sa imi scot din cap ideile copilaresti despre povesti de dragoste, caci nu toate se termina cu "Si au trait fericiti pana la adanci batraneti".
Iar apoi a fost filmul The Other Boleyn Girl care m-a convins sa citesc cartea. Desi cochetasem cu romanele istorice pana atunci, dupa ce am citit cartea respectiva stiam ca romanele mele preferate vor fi cele istorice. Despre femei, barbati sau momente. Desi personal le prefer pe cele care au in centru caractere feminine, incerc sa nu ma limitez la ele.
Nu citesc carti motivationale si pana acum nu am stat sa caut in carti epifanii care sa imi dezvaluie secretele vietii. Prefer sa o fac singura observand lumea din jur. Insa fiecare carte are povestea ei pe care o poti internaliza si poti tine cont de ea. Dar cartile nu ar trebui sa reprezinte epifanii, nu pentru oamenii care pot gandi pentru ei. Dar bine, asta este doar opinia mea.

| syd2 a răspuns:

1. Hamlet ( W. Shakespeare)
2. The Pianist (film )
3. Shigatsu wa kimi no uso (anime )
4. Idiotul ( Feodor Dostoevski )
5. Sonata Kreutzer ( L.N Tolstoi )
6. Othello (Shakespeare)
7 Confucius ( film)
8.Secretul (film )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niciunul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Astea sunt cartile care nu neaparat m-au schimbat ci m-au pus sa vad situatia din alt punct:

Crima si pedeapsa - Dostoievski
Mizerabilii – Victor Hugo
1984 - George Orwel
Morometii - Marin Preda
Plecarea de acasa - David Celani
Labirintul Codependentei
20 de ani în Siberia. Amintiri din viata

Filme o sa-ti insir o gramada care le ador si iti pot modela in bine gandirea zic eu :

Lie to me serial iti recomand sa te uiti si pe carte, The way back, Supersize me, Forks over knives, Schindler’s list, Ben X, The guardian, Grave of the Fireflies, Rudy, Letters to god, To Sir, With Love (1967), Tears of the sun, Mr Pip, La vita e bella, Resurrection the champ, The king’s speech, Les Choristes, Ladri di biciclette, Rescue down, Warrior 2011, Slumdog Millionaire, Antwoane Fisher, Dangerous minds, The blind side, Lone Survivor, It's a Wonderful Life, Good will hunting, Gridiron gang, Hachiko: a dog’s story, Gran torino, Captain Phillips, Life of a king, Reign Over Me, Forrest gump, Dead poets society, American history x, Taarezameen par, Black 2005, Black hawk down, The prestige, Remember the titans, Here comes the boom, Cast away, One flew over the cuckoo’s nest, Blood diamond, Mary and max, A beautiful mind, Rainman, End of watch, The pursuit of happyness, Invinctus, Binecuvantata fii inchisoare, Dead man walking, A walk to remember, To end all wars, Stand and deliver, The notebook, Pay it forward, Freedom writers, The pianist, Coach carter, The bucket list

| Xpressurself a răspuns:

Ziua cartitei - groundhog day (1993)

| Aylee a răspuns:

Serial: Dr House

| Sergiu1996 explică:

Nu as spune astfel, de ce descreditezi acea carte?

| Drolja a răspuns (pentru Sergiu1996):

Este o non-valoare deghizată într-un limbaj uşor digerabil. Tocmai cel din urmă este şi cel care dă bine la public.
Nu recomand nicio carte a lui Coelho! De fapt, recomand evitarea cărţilor de genul.

| Sergiu1996 explică:

Ce carti imi recomanzi?

| Drolja a răspuns (pentru Sergiu1996):

Mie îmi place literatura rusă, dar nu ştiu nivelul tău. Prin urmare, în general aş recomanda Dostoievski, Tolstoi, Kafka, Bulgakov, Călinescu, Eliade. Eu am citit mai mult critică şi poezii, dar ca proză pot să îţi spun că "Maestrul şi Margareta" a fost o influenţă frumoasă asupra mea, plus că am citit-o pe nerăsuflate- ceea ce nu îmi stă în fire.

| Sergiu1996 explică:

Limbajul semnelor este destul de interesant!

| Sergiu1996 explică:

Presupun ca esti din R.M, in fine, merci!

| Drolja a răspuns (pentru Sergiu1996):

Nu.
Înţeleg de ce ai făcut analogia, şi îmi mărturisesc dezamăgirea faţă de persoana ta. Prin urmare lectură plăcută cu orice alegi să citeşti!

| Sergiu1996 explică:

De fapt, nu e nicio dezamagire, caci analogia e pur istorica, poate stereotipica, pe alocuri, in fine!

| Drolja a răspuns (pentru Sergiu1996):

Să presupui că cineva e din R.M. pentru că citeşte literatură rusă, consider că e pe atât de superficial şi dezamăgitor precum simpla supoziţie că tu ai fi turc pentru că mănânci şaorme.
Oricum, nu ar trebui să fiu atât de înverşunată pentru simplu fapt că cineva nu are aceleaşi gusturi literare ca mine. Avem nevoie şi de cvasi-culţi până la urmă, nu?

| Sergiu1996 explică:

Eu te-am intrebat o chestie, nu te-am acuzat, deci, lasa ripostele universale!

| Cedry2k8 a răspuns:

Codrin Bradea videoblog
Glumeam,
Supranatural

| LimonadaBaa a răspuns:

Alchimistul-Paolo Coelho

| Drolja a răspuns (pentru LimonadaBaa):

O poţi arunca pe geam.

| AnNéVidoff a răspuns:

Elevul Dima dintr-a 7-a! happy
Mare caracter! happy

| Kettolix a răspuns:

Sunt prea multe. Dar stiu ca acum 2 ani uram cartile, dar am citit Alcatraz si Bibliotecarii Malefici si mi s-a schimbat perspectiva asupra lor, nu toate cartile au un final fericit ca in basme si contin printi si printese.

| DavidTheTrueMMAFighter a răspuns:

Singur pe lume...

| Moliana a răspuns:

Copilaria de Maxim Gorki.
Nu o sa regreti...
Descrierile profunde alaturi de sentimentele predominante in aceasta carte iti v-or schimba gandirea emotionala si te va facr sa te gandesti ce este viata... Daca ai facut ceva bine pana acum, daca ai constiinta impacata.
Crede-ma..Cartea a costat in jur de ~16/20 de lei.
Vei vedea inocenta unui baiat pe nume Alioşa sau cum il mai strigau rudele Alexei. Vei vedea diferenta intre bunica si bunicul său
cum reuseste el sa treaca peste toate necazurile.Cum va deveni violenta un mod de viata

. Cu cine se va imprieteni el...Ce vor pati prietenii lui...Ce viata grea avea...

Ce a patit tatal lui si cum va reudi mama lui, adica Varvaria sa treaca peste asta... Daca citesti cartea, sa-mi zici...NU VEI REGRETA DELOC, BA CHIAR O VEI RECOMANDA SI CELORLALTI.
Eu am avut lacrimi in ochi, inca de la primele pagini citite...
Are vreo 260 de pagini...Cartea este mica

.

Cat un Note3 sau ceva de genu

Spor la lectura.

| militaruioan a răspuns:

Percy Jackson si Olimpienii

| Cicero a răspuns:

Buna
In primul si-n primul rand cartile lui Ben Carson au avut un impact foarte mare auspra mea, deoarece sunt carti motivationale perfect potrivite la varsta adolescentei.
In al doilea rand cartile lui Serlock Holmes gen politist, detectivi, daca iti place mie mi-au placut
In final, recomand din caldura carti autobiografice a lui Ben Carson pentru ca iti schimba foarte mult viziunea asupra invatatului.Anticipat!