| Kaonashii a întrebat:

Ati citit vreodata o carte in engleza? Daca am B1 as putea sa inteleg sau ar trebui sa mai invat ca sa pot citi carti in engleza?

Răspuns Câştigător
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Am citit peste 150 de cărți în engleză. Mi se pare mai ușoară engleza decât româna, sincer laughing. Pentru că româna e plină de înflorituri. Încearcă, o să vezi că și dacă nu cunoști un cuvânt, îl poți deduce din context sau îl poți căuta pe Internet. Dar eu am citit și cărți gotice din 1800 și am înțeles 99% din cuvinte. Puține cărți mi se par scrise alambicat. Acum, nu te apuci și tu să citești Ulise, citește o carte scurtă. Tocmai așa înveți, nu contează nivelul.

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De ce nu incerci sa citesti o carte in engleza? Astfel iti vei da seama, cu aproximatie, la ce nivel te incadrezi.

| Wr3nch a răspuns:

Cu b1 as zice mai degraba nuvele sau poezii.

| VoidEternal a răspuns:

Un kindle e perfect daca vrei să citești in engleza. Ții apăsat pe cuvântul pe care nu îl știi și îți afiseaza definiția.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Depinde de ce carte vrei să citești.

| christall a răspuns:

Încearcă sa citești câte o fraza și sa o traduci. Dacă nu o sa știi te ajuți de google translate sau alte siteuri. Nu te descuraja, nimeni nu s-a născut învățat. Ca să-ți imbunateesti engleza, uită-te la filme, documentare subtitrateîn romana. Când îți dai seama ca înțelegi totul fără subtitrare, înseamnă că ai învățat și poți sa înțelegi și o o carte. Eu când am început cartea citeam câte o fraza ca să înțeleg, cateodatade mai multe ori. Succes!

| AdioTPU a răspuns:

Carte nu, doar poezii deocamdată.

| NuCitescNotificari a răspuns:

Nici o sansa! Pune burta pe carte si invata limba romana!

| popescuhertz a răspuns:

Daca ai nivelul de limba engleza B1, ar trebui sa poti intelege o carte scrisa in engleza, dar depinde si de complexitatea si domeniul cartii.

| Ana282003 a răspuns:

Buna!
Da, ai putea citi cărți în engleză, dar depinde de complexitatea cărții. De fapt, așa îți îmbogățești limbajul și faci și o ușoară practica a limbii. Îți recomand să începi cu ceva simplu, nu foarte dens și cu idei accesibile. Nu te avânta din prima la Shakespeare. Acum, depinde și de genul cărții pe care o citești. Daca este o carte clasica, îți pot spune din experiența că este puțin mai dificil de înțeles, fiind încărcată cu arhaisme și alte forme ale scrierii care erau acceptate la acea vreme. Daca este o carte care implica limbaj specializat, ceva legat de sfera tehnica, de exemplu, din nou, poate fi ceva mai dificil. Îți recomand să îți notezi cuvintele necunoscute pe ceva, îți va fi mult mai ușor să le înveți așa.

| dragosul25 a răspuns:

Ce ar fi sa incerci si ne spui si noua