| S3S3an a întrebat:

Cum as putea sa invat engleza mai usor si so inteleg mai bine?

Răspuns Câştigător
| Zoey112 a răspuns:

Livemocha
iti faci cont si te apuci de invatat happy

2 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Cel mai bine o inveti daca faci un curs

| Park1Suin a răspuns:

Posibil s-a te pot ajuta.Am citit undeva ca un om, ca sa invete limba engleza, facea totul in limba aia:vorbea, gandea, scria. Este un pic cam imposibil, stiu, dar ai putea incerca ceva de genul.Cheia este sa nu te axezi doar pe gramatica, trebuie sa inveti sa comunici, " sa ai cuvintele la tine" as putea spune.Eu iti dau cateva metode:
1.Cumpara-ti carti de gramatica, manuale etc.si rezolva exercitii
2.Ai putea sa citesti niste carti in engleza(la inceput ai putea incepe cu niste carti usoare, cu povesti de copii mici gen Cenusareasa sau ceva de genul, care sunt repovestite si sunt mult mai scurte, iar apoi ai putea sa citesti carti mai lungi si cu niste cuvinte mai grele)
3.Repetitia este mama invataturii.Ai putea sa-ti aloci o jumatate de ora/o ora in functie de cat timp ai tu pe zi ca sa repeti niste lucruri:intr-o zi inveti un timp, in alta zi inveti niste cuvinte ca sa-ti imbogatesti vocabularul etc.
4. Vei prinde repede limba daca chiar iti place si nu o faci pentru ca e o obligatie.