| ElenaVaideanu a întrebat:

Aș dori să mă apuc de o carte bună, să o citesc cu plăcere și să ma captiveze.Inițial,aș fi vrut "Micuțele mincinoase,dar am urmărit serialul și stiu ce se va întâmpla. Știu că, cartea e puțin diferită. Acum,mi-a zis mama de "Și dacă mâine va veni",scrisă de Sidney Sheldon. Dacă ați citit-o și v-a plăcut,spuneți-mi,vă rog, și mie părerea voastră. Am mai citit "Scrisoare de dragoste" și "Invitație la vals" de Mihail Drumeș și mi-au plăcut foarte,foarte mult. De asemenea,am mai citit Lorelei, Marile Speranțe.Cam de genul acesta dacă ați putea să îmi ziceți sau chiar și cărți cu mistere. Vă mulțumesc anticipat! :*

Răspuns Câştigător
| Ellie01 a răspuns:

Poti sa incerci romanele politiste de Agatha Christie.Sunt pline de mister, intrigi si vei fi mai captivata cu fiecare fraza citita!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ellie01):

Si Sherlock Holmes, de Sir Arthur Conan Doyle

| ElenaVaideanu explică (pentru Ellie01):

Dacă ai putea să îmi dai și un exemplu, ți-aș fi recunoscătoare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ElenaVaideanu):

10 negri mititei de Agatha Christie.
Geniala.

| ElenaVaideanu explică (pentru anonim_4396):

Am citit-o, într-adevăr, e genială. Precum și celelalte cărți ale ei. mi-am petrecut jumătate din vară citind Agatha Christie și a meritat.

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cate ai spus, si sper sa nu ma insel, cred ca ti-ar placea Mark Levy si Guillaume Musso.

| 151220 a răspuns:

Cele mai bune lucrări ale secolului XX
1. Lolita, de Vladimir Nabokov
2. Marele Gatsby, de F. Scott Fitzgerald
3. În căutarea timpului pierdut, de Marcel Proust
4. Ulise, de James Joyce
5. Oameni din Dublin, de James Joyce
6. Un veac de singurătate, de Gabriel Garcia Marquez
7. Zgomotul și furia, de William Faulkner
8. Spre far, de Virginia Woolf
9. Povestiri complete, de Flannery O’Connor,
10. Foc palid, de Vladimir Nabokov

Cele mai bune lucrări ale secolului XIX
1. Anna Karenina, de Lev Tolstoi
2. Madame Bovary, de Gustave Flaubert
3. Război și pace, de Lev Tolstoi
4. Aventurile lui Huckleberry Finn, de Mark Twain
5. Povestiri, de Anton Cehov
6. Middlemarch, de George Eliot
7. Moby Dick, de Herman Melville
8. Marile Speranțe, de Charles Dickens
9. Crimă și pedeapsă, de F.M. Dostoievki
10. Emma, de Jane Austen

| Ellie01 a răspuns:

Sunt foarte multe volume, nu pot sa-ti dau un exemplu anume. Poti cauta pe wikipedia lista romanelor Agathei Christie, si-ti poti alege pe cel care ti se pare mai interesant.Eu am citit cateva dintre ele si fiecare este captivant.

| ReeBii a răspuns:

Este o carte buna, si foarte perfecta pentru a-ti captiva atentia, Minunea de R.j. Palacio, dar si Insemnarile unei pustoaice, Volumul 1, 2, 3, 4...

| emily76emily a răspuns:

Citeste toate cartile scrise de Dan Brown sunt cele mai bune carti citite de mine (Fortăreața digitală; Îngeri și demoni; Conspirația; Codul lui Da Vinci; Simbolul pierdut)