| Ahaaaa a întrebat:

Ați putea să îmi recomandați ceva romane interesante? Pe orice temă, care vi s-a părut cel mai interesant... Și nu îmi spuneți de cărți gen Twilight. Să fie ceva mai serios, dacă se poate.
Mulțumesc!

12 răspunsuri:
| michelia a răspuns:

Nu cred ca pot incepe cu cartile de top. Ce-as mai putea sa-ti recomand dupa aceea?
Daca esti adolescenta, cauta:

Pe aripile vintului, de Margareth Mitchell
Rebecca, de Daphne de Maurier
Mindrie si prejudecata, de Jane Austen
Jane Eyre, de Charlotte Bronte

Nu stiu ce lecturi ai pina acum, astea le recomand cu caldura insa pe o lista de lecturi agreabile si romantioase.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Ai putea să alegi, conform vârstei tale, din listele de aici http://lecturirecenzate.ro/ în josul paginii.

| bogdan72 a răspuns:

"Noaptea de sanziene" de Mircea Eliade. E un roman unic in literatura romana (poate chiar si in cea universala; nu sunt in masura sa afirm), putin lungut, ce-i drept, dar mi-a placut foarte foarte mult sa il citesc. E o capodopera, e interesant, are atata filosofie cat sa fie serios, dar sa nu se piarda in a deveni o simpla reflectare a conceptiilor autorului despre viata, iar actiunea din roman este surprinzatoare, foarte greu de anticipat.
Ai promisiunea mea ca, cel putin, nu te vei plictisi.

| bogdan72 a răspuns:

Ca o completare, tema romanului e incercarea protagonistului de a iesi din timp. Trebuie sa vezi asta din perspectiva lui Eliade, pentru care razboiul si venirea sovieticilor au fost o adevarata drama si i-au provocat o repulsie fata de actualitatea momentului si de timpul istoric, de care, probabil ca si-ar fi dorit sa se separe, ca si personajul sau. Vei gasi foarte multe alte teme in romanul asta: dragoste, moarte, razboi, calatorie, spiritualitate, filosofie, si sa nu uitam ca are si o nuanta fantastica fara de care orice roman al lui Eliade nu ar mai fi al lui Eliade.

| Damii a răspuns:

- Romanul adolescentului miop (Mircea Eliade
- Cismigiu & Company (Grigore Bejenaru)
- Jurnalul Anney Frank

| annabountii99 a răspuns:

Ciresarii
O tabara de cosmar
Uluitorul Maurice si rozatoarele sale educate
Doi ani de vacant
Moara cu noroc
Hanul Ancutei

succes happy FUNDA?

| CrazzzyA a răspuns:

La rascruce de vanturi.

| Changes a răspuns:

Păi dacă vrei ceva serios, ce zici de :Anna Karenina (Lev Tolstoi), Fraţii Karamazov (Fiodor Dostoievski), Bătrânul şi marea (Ernest Hemingway), Marile speranţe (Charles Dickens). Dacă vrei literatură serioasă începe cu cea rusească.

| sara2523 a răspuns:

Incearca capitan la 15 ani de jules verne, marile sperante de charles dickens, piciul de ion pillat, encantadas sau insulele fermecate de harman melville, palatul de clestar de barbu delavrancea. sper ca te-am ajutat, funda?

| Adrianaa15 a răspuns:

Incredere tradata - Nora Roberts

Un uimitor roman de dragoste! E genial, crede-ma!

| AndreeaSv a răspuns:

"Scrisoare de dragoste" scrisa de Mihail Drumes, e un roman foarte dragut.te sfatuiesc sa il citesti. nu iti spun despre ce este vorba caci este mai interesant cand descoperi tuhappy

| cosmin_3995 a răspuns:

MInunata lume noua sau reintoarcerea in minunata lume noua - autor; Aldous Huxley