| mia100خوبصورت a întrebat:

Am 14 ani si imi place sa citesc. Ador cartile politiste si am citit o multime da carti scrise de Agatha Christie. Imi plac si cartile de fictiune, aventuri. Ce imi recomandati? Dau funa celui care imi povesteste despre ce e vorba in carte big grin.

PS : Nu imi plac cartile cu vampiri!

6 răspunsuri:
| VladyXR a răspuns:

Anna Karenina

| NailedIt a răspuns:

Salut! Iti sugerez seria Cherub.Personajul principal este un baiat rebel,care ramane orfan impreuna cu soara acestuia. Dupa ce este transferat intr-un orfelinat
.iar intr o zi, se trezeste intr un,, orfelinat superb,,, carevse dovedea a fi sediul agentiei sectete britanice, CHERUB, unde copii sunt antrenati sa devina spioni in slujba Marii Britanii.
Seria este fabuloasa.plina de actiune.intriga si suspans.Primele carti sunt in romana

Restul de 10 sunt in engleza.Autorul este Robert Muchamore
..fost detectiv particular.
Sper ca o sa iti placa.Se gaseste pe orice site de cartii.

| NailedIt a răspuns:

Salut! Iti sugerez seria Cherub.Personajul principal este un baiat rebel,care ramane orfan impreuna cu soara acestuia. Dupa ce este transferat intr-un orfelinat
. intr o zi, se trezeste intr un,, orfelinat superb,,, care se dovedea a fi sediul agentiei sectete britanice, CHERUB, unde copii sunt antrenati sa devina spioni in slujba Marii Britanii.
Seria este fabuloasa.plina de actiune.intriga si suspans.Primele carti sunt in romana

Restul de 10 sunt in engleza.Autorul este Robert Muchamore
..fost detectiv particular.
Sper ca o sa iti placa.Se gaseste pe orice site de cartii.

| MyChemicalRomance a răspuns:

Buna happy. Si mie imi place mult sa citesc, iti voi spune cateva carti care mi-au placut enorm:
1. Rosu si Negru de Stendhal ( nu este chiar politista, pot spune ca e prima carte care am citit-o si mi-a intrat la inima. Este o carte cunoscuta, actiunea nu este chiar recenta dar eu zic ca merita citita. )
2.Chipul fara masca de Sidney Sheldon ( Din nou este printre preferatele mele, este despre viata unui psiholog acuzat de crima unei paciente.)
3.Paianjenul de Clifford Orr ( Sa fiu sincera nu imi aduc prea bine aminte despre ce e vorba, cu siguranta este cu crime.)
4.Promisiune mincinoasa de Howard Roughan ( din nou nu imi pot aduce aminte despre ce era subiectul, stiu ca mi-a placut mult doar si ca era politista.)
5. Ultima si nu cea din urma, cartea mea preferata Echo Park de Michael Connelly ( este cu crime, foarte explicita si aici nu ma refer la partide de sex ci la cum omora oamenii, este si mister si pe mine pot sa zic ca m-a marcat.)
Sper sa iti placa happy. Bafta la citit happy

| corolav a răspuns:

Romanele din seria "Enigma" (anii 60 - 70), seria „Delfin" ( anii 60 - 70).
Colecția „Scorpion " ( anii 60 - 70), colecția „Aventura" ( anii 60 - 70).
Tot ce a scris Rodica Ojog - Brașoveanu.
Theodor Constantin, Haralamb Zincă, Horia Tecuceanu, Georges Simenon, Raymond Chandler, Zane Grey, Edgar Wallace.
Cele 14 romane din seria Sven Hassel.
Vezi și răspunsurile utilizatorului corolav(vezi poz.116).
Lectură plăcută!
Sănătate!
P.S. Să-mi răspunzi după ce citești cel puțin 10 dintre acestea!

| Mare_Stefan_1995 a răspuns:

Hei! Cred ca,, Povestea fara sfarsit'' va fi cea mai buna pentru tine. E gen fictiune!