| danyela18 a întrebat:

Am o intrebare. Am citit mai demult cartea "Regele Lear" de William Shakespeare si am cam uitat unele amanunte, de care acum am nevoie... DE CE I SE SCOT OCHII LUI GLOUCESTER? Multumesc anticipat.

1 răspuns:
| Robin0744 a răspuns:

„Cartea" e de fapt o piesă, o tragedie a lui Shakespeare. Gloucester îl anunță pe Lear că fiicele sale rele, Goneril și Regan, vor să-l omoare. Aflînd asta, soțul uneia dintre ele, Cornwall, îi scoate ochii. Dar este atacat de un alt personaj care vrea să-l apere pe Gloucester și e ucis.