| Kuijia a întrebat:

Buna, am o mica problema, sunt din Iasi si sunt in clasa a 10-a la filo. As vrea sa urmez facultatea de litere doar ca intrebarea este daca acolo exista sectiunea engleza-araba sau invers pentru ca mi as dori sa invat araba mult si sa fiu traducator in viitor doar ca am cautat pe site.ul lor si nu prea am vazut sa fie scris " araba" la limbi straine acum nu stiu ce sa zic, ce ar trebui sa fac? Oare sunt cursuri de araba acolo?

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Facultatea de limbi si literaturi straine din cadrul Universitatii Bucuresti a avut, in oferta admiterii 2017, limba araba ca specializare A ( domeniul de licenta "limba si literatura " este cu dubla specializare : A -principala si B-secundara)--- vezi in "locurile si specializarile disponibile pentru sesiunea iulie 2017": http://lls.unibuc.ro/......sponibile/

| Dya300000 a răspuns (pentru alessia5158):

Practic intrebarea lui a fost daca poate urma cursuri de araba in Iasi la facultatea de litere

| Cameliapantiru a răspuns:

Salut!
Sunt absolventa a Facultatii de Litere din Iasi (de la UAIC) si am tinut legatura cu facultatea.
Singurele limbi care se studiaza la specializarea de limbi si literaturi sunt romana, germana, engleza, franceza, rusa, italiana si spaniola. La specilizarea limbi moderne aplicate, se studiaza doar engleza, franceza si germana. mai exista o sectie de filologie clasica (pentru latina si greaca veche). De asemenea, Universitatea mai ofera, gratuit, studentilor de la Litere, dar nu numai, cursuri facultative de norvegiana si de ebraica (dar nu in cadrul disciplinelor de studii, nu vei fi licentiat in aceste limbi, doar vei primi o diploma de absolvire a unui curs suplimentar).