| robert2double a întrebat:

Am terminat de citit "Moara cu noroc" de Ioan Slavici si nu inteleg intrutotul de ce Ghita a omorat-o pe Ana. Imi puteti explica, va rog?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am să dau copy-paste la un răspuns de-al meu de pe alt forum(mi-e lene să-ţi scriu cu altă formulare):

O omoara din gelozie. Pentru bani ajunge sa faca compromis, dupa compromis pana ajunge sa Ii ofere si nevasta lui Lica, iar apoi se simte vinovat, gelos si in acelasi timp manios pe Ana pentru ca i s-a oferit lui Lica.
Cum Ii zice si Pintea jandarmul : "si eu il urasc pe Lica, dar n-as fi putut sa-mi arunc o nevasta ca a ta drept momeala in cursa cu care vreau sa-l prind".

Ioan Slavici are stilul sau prin care isi pedepseste toate personajele negative la final:

Arendasul este pradat si batut.
Femeia in negru este asasinata prin sufocare.
Buza-Rupta si Saila sunt condamnati si intemnitati.
Ghita isi injunghie sotia pe care o iubea foarte mult, iar apoi este omorat de Lica.
Lica se sinucide lovindu-se cu capul de trunchiul unui stejar.

Ceea ce a vrut Slavici să facă este să dea o notă de dramatism operei.

Pace. peace sign

2 răspunsuri:
| Elena1396 a răspuns:

Buna! Mie mi-a placut nuvela"Moara cu noroc"! Ghita o omoara pe Ana fiindca aceasta s-a daruit lui Lica Samadaul, iar el nu a putut accepta acest gand! Ana a ajuns sa faca acest lucru deoarece Ghita a intrat in afaceri cu Lica si s-a indepartat de sotia lui! Ghita dorea sa aiba bani pentru a putea fi "cineva". Dupa ce o omoara pe Ana, el este ucis de Raut din ordinele lui Lica.Tot el da ordin tovarasilor sai sa dea foc hanului.Lica se sinucide izbindu-se cu capul de un arbore batran neputand accepta umilinta de a fi prins de Pintea.