| DulcePaSsion a întrebat:

Care a-ti citit "moara cu noroc"de ioan slavici. imi puteti raspunde la o intrebare? cum de a ajuns ana sa il insele pe ghita? multumesc.

3 răspunsuri:
| Eeeeeeeeeeee a răspuns:

Chiar acum studiez si eu opera astahee heeana a ajuns sa-l insele pe ghita pentru ca relatia celor 2 se racise, in familia lor nu mai era aceeasi armonie, iar ea era fascinata de lica samadaul, pe care il considera un barbat adevarat, un om viril.hee hee

Răspuns utilizator avertizat
| christina1370 a răspuns:

Bunahappy
IN prima faza, Ana era fidela lui Ghita, chiar daca el se schimbase in comportamrnt de la venirea lui Lica la han. Ghita ajunge insa obsedat de ideea de a il prinde pe Lica in flagrant( stia ca face afaceri nu tocmai "legale" si, fiind prieten cu el, era desigur suspect de orice alt lucru pe care l-ar mai fi facut Lica) Incearca la un moment dat, intr-un episod in care, dupa ce se cearta, petrec cu lautari, sa o arunce pe Ana in bratele lui Lica. Ea nu accepta, dar Ghita o forteaza sa danseze in seara aceea cu Lica. Ea ajunge mai tarziu la concluzia ca Lica este un adevarat barbat, si ca Ghita " e doar o muiere imbaracata in haine barbatesti", si astfel, neglijata de sot, si primind atentie la Lica, ea il inseala pe Ghita.
Sfarsitul- daca nu ai citit- e tragic, in apropierea Pastelui, Ghita ii gaseste pe cei doi la han. El o omoara pe Ana- desi recunoste ca din vina lui s-au intamplat toate, si la randul sau este omorat de unul din prietenii lui Lica ( Buza Rupta?! - nu mai stiu sigur). Lica moare si el sinucigandu-se in timp ce era urmarit de Pintea.