| alexuta111 a întrebat:

As vrea sa-mi spuneti cateva titluri pentru o poveste.Eu m-am tot straduit sa gasesc unul dar sunt in pana de idei. Poveste contine multa actiune totusi este si un pic romantica si dramatica.Voi ce spuneti?

3 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

E prea general ce spui tu acolo. Posteaza un fragment reprezentativ, o sa fie mai usor sa ti se faca sugestii de titluri...

| AnarchyUK a răspuns:

Atunci când alegi un titlu pentru o carte, în primul rând te gândești la ceea ce conține acea poveste. Pune-ți aceste întrebări și totodată răspunde la ele: ce se întâmplă, cine sunt personajele, unde se petrece acțiunea, care e morala sau/și în jurul cărui concept se învârte cartea? Sunt câteva întrebări esențiale.
În al doilea rând, dacă nici măcar nu ai început să scrii la această cărticică, nu te gândi la un titlu! Mai întâi îți faci un plan, niște idei care te vor ajuta să dezvolți povestea și abia apoi te gândești la un titlu potrivit. Mulți oameni nici nu pun unul până nu termină cartea de scris, este mult mai simplu așa.
Ca să-ți răspund totuși la cerere fără să mă mai lungesc, uite câteva sugestii (spuse mai mult orbește, având în vedere că nu cunosc subiectul cărții):
- Hemoragia stelelor
- Povestea lacrimilor
- Întâlnirea a două perechi de buze
Nu sunt foarte grozave, însă așa se întâmplă când nu există detalii suficiente.
Ei, acestea fiind spuse, îți doresc succes și sper că te-am ajutat!

| CozmiNU a răspuns:

Salut!

-Prietenie falsa
-Suflet negru
-Padurea ororilor
-Lumina si umbra

Atat mi-a venit pe moment, sper ca am ajutat.