| meli120 a întrebat:

Avem la scoala ca un fel de activitate, si clasa noastra este Rusia si trebuie sa facem o sceneta intre Mos Gerila si Craiasa Zapezii! Am nevoie de idei :*

4 răspunsuri:
| meli120 explică:

Are ca in cultura Rusa Mos Gerila si Craiasa Zapezii impart dulciuri la copii! La ei nu exista mos craciun mai demult
, nici nu se spunea craciun fericit! Si mos gerila si craiasa zapezii intrau pe usa si aduceau cadouri la copii mici ca nu aveau obiceiu cu cadourile in general! mos gerila fiind legat de gerul din acea perioada neavand un concept religios de baza ca si craciunul acum

| dnk10 a răspuns:

Craiasa Zapezii - Apare in povestile lui Hans Christian Andersen, care este originar din Danemarca, mai exact Copenhaga. Nu te supara, insa nu prea vad legatura cu Rusia.

Răspuns utilizator avertizat
| KidGirl99 a răspuns:

In mama Rusie, Mos Gerila si Craiasa zapezii fac plaja la soare smug De exemplu, Mos Gerila este un mos oarecare care o placea pe Craiasa zapezii, asa ca a decis sa fie langa ea pe veci si de aceea se numeste Mos Gerila. tongue