| mugurelpetru a întrebat:

Buna azi va arat o creatie a mea:
Intr-o zi calduta cu vreme umeda, oamenii par imbracati ca niste flori viu colorate. Florile arat ca fiind aprinse in focul arzator al iubirii. Pasarile suparate, cu inima franta de plecarea cea lunga si plangand in dorul inimii, lacrimile se transformau in cristale de lacrimi de regret.Vantul intristat de plecarea pasarilor isi amintiste fiecare amintire cu ele cand plecase si, isi revarsase lacrimile.Vantul le strangea in adierea lui ca niste flori pretioase. Oamenii deveneau moharati in timp ce vremea trecea incet, incet... Vantul incepu sa devina puternic, rece si intunecos. Pana si sufletul cald ca al unei mame iubitoare devenea atat de rece..Sezonul de vanatoare a inceput dar vantul nu mai avea acea putere de a tine oamenii in armonie.Un vanator in miristea lui a impuscat o zburatoare in aripa lui firava de alice. Bataia vantului vazu asta si o lua in adierea lui dandu-i ultima picatura de iubire arzatoare ce cazu pe aripa frageda si se vindeca imediat. Puiul isi lua zborul spre tarmul cel cald iar vantul distrus isi pierdu si ultimile lacrimi ce cazu peste jumatate de arbore ce ingheta de durere imediat! a
al cui este mai frumos comentariul ii

Răspuns Câştigător
| GucciPucciGucci a răspuns:

Este interesant! Recunosc ca trebuie sa-ti mai cizelezi stilul, dar asta se va intampla pe parcurs.Suna bine si din cate observ eu ai la baza ceva talent. Parerea mea este ca ar trebui insa sa-l lasi sa iasa la suprafata mai mult decat faci acum si asa cu siguranta va iesi ceva fantastic! ......si cine stie? poate peste cativa ani vei ajunge un scriitor de renume pentru care se va inghesui o gramada de lume ca sa obtina un autograf. PS. succes pe viitor!

10 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Din pacate este o incercare total nereusita si in plus are si multe greseli gramaticale. Totusi, persevereaza si poate ca, in timp, vei avea succes. Bafta!

| corolav a răspuns:

Am impresia că nu eşti din România.
Faci nişte dezacorduri foarte supără toare. Foloseşti tare anapoda timpurile verbelor. Pui cam anapoda o serie de virgule.
Ca idei pare interesant textuleţul, are o nuanţă de poezie.
Dar...doar atît!
Sincer să fiu, nu pot acorda o notă de trecere.

| drhotzu a răspuns:

Pai de unde sa ince?
1. nu prea ai un fir narativ. este doar o enumerare foarte foarte lunga si greoaie!
2. nu transmiti nici o emotie! deloc!
3. a trebuit sa citesc de 2 ori ca sa inteleg ce vrei sa spui, pentru ca tu nu ai o fluiditate in scris, sunt doar multe multe multe propozitii care se aliniaza una dupa cealalta, vezi ca mai ai si alte forme de exprimare (punct si virgula, aliniat).
4. foloseste mai multe figuri de stil, nu doar personificari si 2 metafore!
5. tu nu ai nici o treaba cu constructia unei lucrari: ai auzit de expozitiune, intriga, desfasurarea actiunii, punct culminat, deznodamant? nu la tine este doar o prezentare, parca esti un comentator de sport sportiv...
uite ca sa te apuci sa scrii, mai intai invata tehnicile si lucrurile elementare, citeste cat mai multe carti scrise in cat mai multe stiluri, si dupa te poti apuca de scris! nu asa hop top gata sunt scriitor! nu merge asa, ori faci ceva bine ori nu mai faci!
si nu te astepta la "comentarii frumoase" ca nu sunt aici sa pup in cur, si nici sa te ridic in slavi, eu iti spun lucrurile cum sunt ele!

| mugurelpetru explică (pentru drhotzu):

Sunt in a 5 a

| drhotzu a răspuns (pentru mugurelpetru):

Asa si?
eu iti spuneam ce nu ai si ce ar trebui sa mai faci, ca sa poti sa scrii ceva de valoare, ca asa porcarii oricine poate sa scrie!
uite un motto care ar putea sa te ajute: daca ceva merita facut, atunci merita facut BINE!
si vad ca ai premiat deja lingusitorul!

| drhotzu a răspuns (pentru mugurelpetru):

Vezi uite asta mai este o problema a noastra... dam ascultare doar la ce ne convine, si vrem sa auzim doar ce ne place! dar viata nu merge mereu asa!

| mugurelpetru explică (pentru drhotzu):

Sti ce poate ma intorc la atletism acolo sunt cel mai bun si nimeni nu o sa ma inlocuiasca daca crezi ca asta e adevarul asa sa fie

| drhotzu a răspuns (pentru mugurelpetru):

Se scrie "stii ce"..., si ai nevoie si de semne de punctuatie!
da mai bine te intorci la sport!

| chico16 a răspuns:

Uimitor,aproape mirific.imi place extravaganta cu care ai inceput, incipitu e foarte interesant iar finalul plin de suspans.moderatia cuvinelor sunt pe masura temei acestei opere literare.

| hideaway a răspuns (pentru chico16):

Operă literară? Lol, bro, ştii ce-i aia?