| Sssofia a întrebat:

Bună! Ce cărți în engleză îmi recomandați? Dar nu ceva foarte complicat gen Shakespeare va rogwinking. Și de asemenea as prefera sa nu aibă înjurături și ca pers. principale sa nu fie imorale (majoritatea cărților nou apărute am observat că sunt așa). Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| namaria a răspuns:

Iti recomanda Little Women de la Louisa May Alcott, este o carte extrem de simpatica, emotionanta si frumoasa. De asemenea, a doua carte din aceasta serie, Good Wives.

8 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

"Carti" e cam general, oare ne poti da exemple de chestii care ti-au placut?

| Sssofia explică (pentru mODIN):

Robin Hood, cronicile din narnia, de Agatha Christie, colind de crăciun...

| mODIN a răspuns (pentru Sssofia):

Incearca si cartile de Percy Jackson sau Neil Gaiman in cazul asta

| Sssofia explică (pentru mODIN):

O să incerc de Nail Gaiman. Percy Jackson este pentru copii dar le am citit oricum (și nu mi au plăcut). Apropo sunt bătrână?

Răspuns utilizator avertizat
| LisaJulie a răspuns:

Tot ce a scris Mark Twain! Preferata mea este un,, Yankeu la Curtea regelui Arthur "

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Hermingway, "For Whom the Bells Toll" e scrisă într-un limbaj lejer, ușor de înțeles

| Sssofia explică:

Îmi plac cărțile fantasy in general dar din păcate majoritatea sunt ori pentru copii ori sunt prea "mature". Mai îmi plac și cele polițiste. De fapt atâta timp cât o carte este interesanta nu mai contează genul