| anonim_4396 a întrebat:

Ce cărți mi-ați recomanda sa citesc?(Am 15 ani )

53 răspunsuri:
| Tranconoid a răspuns:

Hokaugo no Meranai

| Laurentiu9Andrei a răspuns:

Ti-as recomada mai bine un serial decat o carte laughing Daca e un serial incearca The breaking bad chiar daca e mai vehi happy

| RAY a răspuns:

Ion(Liviu Rebreanu), Maitreyi(Mircea Eliade), De veghe in lanul de secara(J.D Salinger), Harap Alb(Ion Creanga), Mara(Ioan Slavici).

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Laurentiu9Andrei):

Am văzut cateva, dar nu sunt fan seriale.Mai mult îmi place să citesc serii de cărți.E mai plăcut sa-mi imaginez eu lumea din carte.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Tranconoid):

Autor nu are? Sau e invenție?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Mersi! Câteva din ele le-am citit?

| Plato a răspuns:

In plus fata de ce ti-a recomandat Ray, iti sugerez "Elevul Dima dintr-a saptea", "Don Quijote", "Dragostea in vremea holerei", "Rosu si Negru".
Mai apoi, deoarece e putin mai dificila ca astea, "Divina Comedie" a lui Alighieri.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta e o intrebare? sau o afirmatie? Eu cand eram in liceu le-am citit pe toate

| Nadeko a răspuns:

Îți recomand seria Divergent dacă ești pasionat de SF. Autoarea se numește Veronica Roth. Zi superbă!

| Horus35 a răspuns:

Dacă mi-ai spune ceva despre preferințele tale... poate îți recomand ceva ce s-ar putea să-ți și placă. Care e genul tău preferat? Cam ce te atrage și ce te plictisești?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Era afirmatie.Am tastat gresit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Plato):

Mulțumesc! Le voi încerca.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Nadeko):

Mulțumesc! Am auzit de această serie. Sper sa o citesc în curând.Îmi plac mult cărțile SF.

| GPA a răspuns:

1. Seria Harry Potter - J.K. Rowling

2.De veghe în lanul de secară - J.D. Salinger

3.Trilogia Jocurile Foamei - Suzanne Collins

4.Sub aceeași stea - John Green

5. Mândrie și prejudecată - Jane Austen

6.Carrie - Stephen King

7.Să ucizi o pasăre cântătoare - Harper Lee

8. Jurnalul unui adolescent timid - Stephen Chbosky

9. Jurnalul Annei Frank - Anna Frank

10.Romeo și Julieta - William Shakespeare

11. Unde se avântă vulturii - Alistair MacClean

12. Misiune specială - Edgard Thome

13. Winnetou - Karl May

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Horus35):

Îmi plac toate genurile de carti, mai putin cele istorice si cele de dragoste.

| Geici7474 a răspuns:

Orice de Dostoievskiwinking

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Jules Verne, Alxandre Dumas, cărți de călătorie, biografii de oameni celebri care au reușit în viață ca Benjamin Franklin, Cristofor Columb,

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GPA):

Am citit "Harry Potter " si este grozavă seria. Am început sa vizionez si filmele. Doua din ele se difuzează maine la TV.
Voi încerca si celelalte cărți.Mersi!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Geici7474):

Mulțumesc pentru sugestie!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Mulțumesc! Îmi place să citesc Jules Verne. Abia aștept sa citesc si celelalte recomandari.

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu ce experienta ai tu in a citi, asa ca ti-am recomandat ceva mai usurel. Totusi, pentru ca, probabil, nu vom avea sansa sa mai vorbim, trebuie sa-ti spun sa nu cumva sa nu citesti Victor Hugo, Balzac, Proust, Flaubert. Crede-ma ca nu vei regreta, iar viata ta va lua o intorsatura radicala, spre bine. Cartile lor sunt ceva mai dificile, dar sa-i pui pe un wishlist si, candva, sa te duci la ei. (gen sa-i citesti, nu sa mori, Doamne fereste. happy )

| Horus35 a răspuns (pentru anonim_4396):

E o serie care a stat la baza unui joc video. Aparține de literatura fantastică și perioada poate fi aproximată cam la Evul mediu, deși nu este ceva realist. E vorba de seria de cărți a lui Andrzej Sparkowski: 1 Ultima dorința, 2 sabia destinului, 3 sângele elfilor, 4 vremea disprețului. Are mult mai multe cărți dar cred că doar acestea au fost traduse. Personal îmi plac foarte mult.
In rest: Mizerabilii (nu ai cum să ratezi) și cărți de la Balzac, Stendhal și mai apropiat, Stephen King.

| Tranconoid a răspuns (pentru anonim_4396):

Desene japoneze

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Horus35):

Mulțumesc mult!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Tranconoid):

Înteleg. Până acum nu m-am uitat. Ma gândesc.

| Karol1877 a răspuns:

Seria autor Emil Cioran.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Karol1877):

Mulțumesc!

| Tranconoid a răspuns (pentru anonim_4396):

Glumesc nu imi da funda. Dar o carte buna e Oliver Twist. E cartea mea fav

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Tranconoid):

Nici nu aveam de gând?

| Nefarius a răspuns:

Bună! Îți recomand cu căldură Război și Pace de Lev Tolstoi, Desculț de Zaharia Stancu, Parfumul de Patrick Suskind, Marile Speranțe de Charles Dickens și Un veac de singurătate de Gabriel Garcia Marquez. Toate acestea sunt cărți pe care ar trebui să le citești fără complicații si cel mai important, să le și întelegi la vârsta ta, bineînțeles. Și crede-mă pe cuvânt, aceste cărți sunt adevărate comori ce îți vor face sufletul să vibreze, purtându-l prin cele mai diverse stări.
PS : Război și Pace își va schimba viața happy