| doar.eu a întrebat:

Ce carti mi-ati recomanda sa citesc?

Răspuns Câştigător
| Nastia a răspuns:

Crima si pedeapsa dostoievski
eseu despre orbire saramago
sarpele eliade
moara cu noroc slavici
eu, robotul asimov

9 răspunsuri:
| Alex_7297 a răspuns:

Bună!
Depinde de temperament şi de vârstă. La 14 ani ai mei, şi fiind şi un tip mai "aventurier" prefer cărţile lui Jules Verne.Azi m-am apucat de citit "Ocolul pământului în 80 zile", dar până acum cel mai mult mi-a plăcut cartea "Copiii căpitanului Grant". Alte cărţi care mi-au plăcut enorm ar fi : "Cuore inimă de copil"; "Micul prinţ"; "Ţinutul blănurilor".
Sper că ţi-am fost de folos!
Pace!

| Alex_7297 a răspuns:

Ady că sunt plictisitoare este părerea ta, că sunt pentru şcoală e iar părerea ta, cât despre "Aventurile lui Tom Sawyer" ai dreptate, am citit şi mi-a plăcut dar am uitat să menţionez.

| ydaa a răspuns:

Omule cartile care ti le-a zis alex sunt plictisitoare pentru sunt de scoala si sunt aiurea iti recomand sa citesti cismigiu et comp de grigore bajenaru e crima cartea sau sa citesti aventurile lui tom sawer sau amurgul(twilight e smechera) sau new moon si aia e beleawinking te pup

| Snicker a răspuns:

Depinde cati ani ai.Eu am 14 ani, iar cayile care m-au impresionat au fost:
Contele de monte cristo, de alexandre dumas;
Cronicile din narnia de C. S. Lewis;
La rascruce de vanturi de Emily Bronte;
Batranul si marea de Ernest Hemingway
Copiii capitanului Grant
Cam atat imi aduc aminte. Sper ca ti-am fost de ajutor. Cea mai impresionanta carte a fost Contele de Monte Cristo. E foarte frumoasa si are niste momente in care ti se face pielea de gaina. E povestea unui barbat care este inchis pe nedrept in ziua nuntii sale, stand in inchisoare 13 ani, dar reuseste din fericire sa evadeze, si odata iesit reuseste sa faca ce si-a propus in cei 13 ani, chiar daca isi pierduse speranta ca va mai vedea vrodata lumina zilei.Nu iti mai spun mai deparde, ca ar fi mai bine sa o citesti(2 volume), nu o sa regret iti garantez.

| Dixxy a răspuns:

Love sotry. putine pagini, super interesanta.eu am plans cand am citit-o si de fel nu prea sunt asa de emotivatongue

| doar.eu explică:

Am uitat sa mentionez: am 18 ani

| Gabrielle a răspuns:

O carte buna pe care am citit-o a fost Singur pe lume-Hector Mallot

| cascadorys a răspuns:

Depinde de ce varsta ai. Ti-as recomnda cartile mai "grele", adica si cu ceva substanta, nu doar vorbe. Dostoievski, Tolstoi, Al. Dumas(pentru. istorie), Jules Vernes si altii sunt autorii mei preferati. Daca pot sa te mai ajut anunta-ma.

| denizuk28 a răspuns:

Eu ti-as recomanda legendele olimpului de alecsandru mitru.