| AleDia a întrebat:

Ce pareri/impresii aveti despre Maitreyi de Mircea Eliade?

2 răspunsuri:
| Euletitia a răspuns:

Buna! Mi-a palcut foarte mult! E un roman de dragoaste original si foarte palpitant. sunt fascinante amanuntele despre cultura indiana pe care le ofera Eliade in aceasta opera a sa, precum si intreaga idila dintre el si frumoasa fiica a filozofului Dazgupta. Lectura placuta! Iti va trebui sa o citesti si pentru scoala(eu am studiat-o in clasa a 10-a).

| D3eaa a răspuns:

Momenten, nu stiu, dar trebuie sa o citesc pentru la scoala. Am auzit ca este un roman frumos de dragoste, era ceva cu o fata din India parca.