| AvalohAlyn a întrebat:

Buna.Credeți că cartea asta "Îmi iau puterea înapoi" de dr. Donald Epstein ma poate ajuta sa ma vindec și sa îmi regăsesc puterea interioara pentru a îmi vindeca viata?

https://bookzone.ro/......inapoi-bkz

4 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

1. Este o carte pseudostiintifica; nu stiu cum faci de te atrag atat de mult pseudostiintele, iar stiinta de loc. 2. Cartile actioneaza impreuna, pe masura ce citesti, intelegi mai bine si poti sa citesti mai mult, asa ca nu poate exista cartea pe care o cauti tu, pe care sa o citesti si sa iti rezulve toate problemele.

| AvalohAlyn explică (pentru minrest):

E o carte scrisa de un doctor.Cum sa fie pseudostiinta?
Doctorii sunt oameni de știință.

| minrest a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Daca cineva face o facultate, nu insemna ca tot ce va produce este automat stiinta. O lucrare stiintifica propune o teza, si ofera o demonstratie a tezei, iar apoi incepe disputa stiintifica, rezultatele acestei dispute valideaza teza, sau nu. Multi medici practica discipline pseudostiintifice, de exemplu Homeopatia; gandeste-te ca cea mai mare parte din pretul medicamentului homeopatic merge la medicul care l-a prescris. Donald Epstein este medic masor, si a infiintat o disciplina paramedicala, care pretinde ca rezolva (probabil prin masaj) problema unei energii care nu este sesizata de aparate; Epienergetica trateaza o energie inexistenta.

| minrest a răspuns:

Sa incerc sa fiu mai clar. Epieenergetica nu a fost publicata in litearatura stiintifica, nu s-au prezentat nici un fel de demonstratii, nici un fel de studii de caz, nu exista bibliografie, deci totul e de la zero, si nu s-a raspuns nici celei mai mici obiectii. Pentru ca nu are caracteristicile stiintei, de asta nu e stiintifica Epieenergetica, nu pentru ca nu ar fi Epstein masor bun, sau pentru ca nu ar fi medic.