| JustMe4ever a întrebat:

Buna!
De ceva vreme ma tot gandeam la o poveste pe care voiam s-o scriu de mult. Acum cateva zile m-am apucat. Am gasit ideea principala, am format un prolog, am schitat primul capitol.
Inca sunt foarte nehotarata asupra titlului si m-am gandit sa cer opinii pentru ceea ce am scris ceva.
Cred m-ar ajuta mult opiniile altora fiindca nu vreau sa renunt la proiect, ci sa il perfectione.
Accept orice critica si chiar va rog sa imi spuneti daca gasiti greseli de ortografie si punctuatie sau de exprimare. Orice opinie e bine-venita!
http://www.wattpad.com/story/30850114-dincolo-de-lume

Răspuns Câştigător
| Mayar a răspuns:

Ai scris foarte bine si detaliat. Sunt impresionata!

In prolog
> la al doilea paragraf, penultimul rand, "centimetri" se scrie cu un singur "i";
> In al 4-lea paragraf, ai scris gresit cuvantul "intuit".
> in al 5-lea paragraf, ai mancat un "s" de la "(s)e imbraca in graba".
De asemenea, iti recomand sa scoti acel obiect vestimentar care n uarata deloc eleganta, anume "colanti". Lasa doar rochia, si ai putea sa o descrii putin. La urma urmei, nicio rochie nu e la fel.
Tot in paragaful 5, ai putea sa scrii in loc de "blond-saten" - "Blond inchis" sau "saten inchis" - suna mai bine. La coafura, in loc de coada de cal, ai putea sa descrii altceva, ceva ma ifeminin si delicat, precum o impletitura pe o anumita parte cu te miri ce prin par. Faza cu incaltatul papucilor pufosi ar cam trebui scoasa. Suna prea copilaresc pentru o asemenea opera frumoasa si bine gandita...
> In al 7-lea paragraf, ai putea inlocui "pielea bronzata" cu "pielea ciocolatie", sa sune mai artistic. Nu uita, nu scrii o reclama, scrii o fantezie, o opera literara, unde folosesti din belsug figuri de stil si cuvinte la sens figurat. Incearca sa te axezi mai mult pe aceste lucruri pentru a spori si mai mult farmecul operei tale si pentru a starni interesul.
De asemenea, cam prea repedeti adjectivul "Impunator", cauta sa il inlocuiesti cu "Masiv, măreț, falnic, impozant, grandios";
Ai mai putea lucra si descrie mai in amanunt camera si pe acea femeie misterioasa. Ar trebui sa fie un moment tensionat si cu o tenta de horror. Mergi pe acea idee.

Mi-a placut ce ai scris pana acum, ai un vocabular bogat si o gandire proaspata. Te felicit si abia astept continuarea!

(ca nu te pierd cumva, ti-am trimis cerere de prietenie big grin )

| JustMe4ever explică (pentru Mayar):

Multumesc mult pentru ajutor!
In ceea ce priveste femeia misterioasa am probleme. Incerc sa plec de la caracteristici obisnuite dar sa aiba ceva special. Modelul pe care l-am ales ar fi al tigancii care ghiceste in carti dar toate informatiile pe care le am sunt fie intuitive, fie din carti. Nu vreau sa fie o simpla ghicitoare, m-am gandit la ea ca la un personaj misterios care va deveni din ce in ce mai ciudat. Vreau ca atunci cand cititorul considera ca o va intelege lucrurile sa se schimbe si ea sa devina si mai misterioasa.

| Mayar a răspuns (pentru JustMe4ever):

Interesanta idee. Felicitari inca o data!

| Mayar a răspuns (pentru JustMe4ever):

Foarte interesant. Intr-adevar, starneste curiozitatea cititorului. Ti-ai imbunatatit si mai mult modul de a povesti. Chiar te pricepi!