| AnaMaria249610 a întrebat:

Îmi poate spune și mie cineva mai multe cărți care seamănă cu,,Pamela,, de Samuel Richardson și cărți care seamănă cu,, Lolita,, de Vladimir Nabokov? Mă interesează în special aceasta deosebire intre personaje feminine ca Pamela și personaje feminine ca Lolita ☺ Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Fata cu cercel de perlă (Tracy Chevalier), Orfana (Jean Webster), Elixirul dragostei (Eric-Emmanuel Schmitt), Fata cu portocale (Jostein Gaarder), Pianista (Elfriede Jelinek), E-xilul colecţionarei de fluturi (Adriana Noxi Rotaru), Pânza de păianjen (Cella Serghi), Lorelei (Ionel Teodoreanu), Suflete pereche (Cecelia Ahern), Genji monogatari (Murasaki Shikibu), Siluirea frumoasei adormite (The Claiming of Sleeping Beauty de Anne Rice), Maitreyi/Noaptea de sânziene/Nuntă în cer (Mircea Eliade), Epistolar.Lady Susan (Jane Austen), Povestea lui O (Pauline Reage).

2 răspunsuri:
| DiamondEyes a răspuns:

"Jane Eyre" - Charlotte Brontë
"Mandrie si Prejudecata" -Jane Austen
"Madame Bovary" -Gustave Flaubert