| ClarissaIssuta a întrebat:

Bună, îmi puteți recomanda cărți superbe? Chiar nu mai știu ce să citesc, iar vara asta vreau să fac ceva. Ca idee am citit "Căutând-o pe Alaska", "Absolut tot", toate cărțile din seria "Amurg", "Sub aceeași stea", "Minunea", "Cartea lui Julian" etc. Și aș vrea să-mi iau și cărțile din Harry Potter

15 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Daca tu porcariile alea le consideri superbe n-am ce sa-ti recomand...

| Delia12Elena4 a răspuns:

Buna! Mie imi place sa citesc asa ca uite o mica lista :
1.La rascruce de... dresuri
2. Dosarul unei vacante de groaza
3. Insula robotilor
4. Zambeste
5.Samurai
6. Olguta si un bunic de milioane

| confiturix a răspuns (pentru Adry05):

Nu fi rautaciosa!

| Adry05 a răspuns (pentru confiturix):

Da nu pot cand vad ca astfel de carti sunt catalogate drept superbe. laughing))

| Bibi196 a răspuns:

Eu am citit carte "Morți până la apus". E superbă. Acum, depinde de tine dacă o sa o citești. happy

| confiturix a răspuns:

FRANKESTEIN de Mary Shelley
IN CASA BUNICILOR de Ionel Teodoreanu
COLIBA UNCHIULUI TOM de Herriet Beecher Stowe

Eu citesc mai mult clasicele. Vezi cel putin primele doua sunt in biblioteca scolara, te vor ajuta la scoala.

| Aihao19 a răspuns:

Toate cartile lui Paulo Coelho.Mai ales "Alchimistul"

| ClarissaIssuta explică (pentru Aihao19):

"Alchimistul" vreau să-l citesc curând

| ClarissaIssuta explică (pentru Adry05):

În primul rând, am totuși 14 ani și în perioada asta acesta este genul meu de cărți pe care îl citesc. În al doilea rând, nu se poate discuta asupra gusturilor. Momentan acesta este gustul meu, cine știe, poate în viitor îmi vor plăcea romanele polițiste. Și fiecare om are gustul lui. Așa că te rog frumos să-ți vezi de treabă

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Papillon - Henri Charriere
Tocmai am terminat-o, asta-i o carte buna, nu ce citești tu.

| ClarissaIssuta explică (pentru Aihao19):

Chiar voiam să îi spun mamei să-mi ia alchimistul fiindcă m-a atras de când am auzit prima oară de carte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru ClarissaIssuta):

Alchimistul e o carte 'over-rated', mie nu mi-a plăcut așa mult, totuși e singura carte acceptabilă a lui Coelho, Jurnalul unui mag si Zahir aproape m-au adormit. big grin

| Adry05 a răspuns (pentru ClarissaIssuta):

Se poate discuta de gusturi cat nu cataloghezi niste mediocritati la un grad net superior. Iar varsta nu e un motiv, la 14 ani citeam clasice, nu porcarii scrise in 2 ore de unii ce se flateaza singuri catalogandu-se drept autori.

| ClarissaIssuta explică (pentru Adry05):

Îmi pare rău, dar nu mă compara cu tine când erai la 14 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Harry Potter este o alegere superbă să știi dar scriitoarea mea favorită este Cassandra Clare, uite câteva opere de ale ei : Dispozitive Infernale ( seria mea favorită), Instrumente Mortale

Și alte cărți la care nu știu autorul :

Cronicile din Narnia, Cronicile lui Magnus Bane, Mândrie+Prejudecată+Zombie, Percy Jackson și Olimpienii, Jurnalele Vampirilor, Micuțele Mincinoase, Jocurile Foamei, Copacul Minciunilor

Știu mai multe serii de cărți dar astea conțin destul de multe cărți și pagini și ar trebui să îți ocupe timpul bine de tot, mai ales dacă vei citi Harry Potter ( cărțile sunt super groase și interesante, eu nu m-am putut dezlipi de volume)