| Yo21 a întrebat:

Marti am examen la romana si as fi foarte recunoscatoare daca m-ati putea ajuta cu un plan pentru compunere de explicarea titlului sau sa imi spuneti mai exact cum o pot face. Dau o mare fundita happy. Multumesc.

3 răspunsuri:
| airaad a răspuns:

Titlul poeziei... este in relatie cu textul, redand motivul central al poeziei.Mai precis,poezia ilustreaza tema. (naturii,dragostei etc) intrucat autorul descrie. (incepi si "povestesti"). Asadar, predomina, ca mod de expunere descrierea (de tip tablou) in care autorul transfigureaza artistic realitatea, cu scopul de a-l impresiona pe cititor.
Sub aspect stilistic, semnuficariile titlului sunt sustinute de cateva figuri de stil reprezentative.Astfel. (comentezi figurile de stil)
Stuctura gramaticala a titlului presupune existenta a. (ex: 2 substamtive care au rolul de a.)
In concluzie, se poate observa ca poezia contine influente de pastel, eul liric fiind prezent in ipostaza de privitor.

Daca nu e pastel la sfarsit poti zice: In concluzie titlul este in relatie cu textul, creionand motivul central al acestuia

Succes la examen!

| airaad a răspuns (pentru airaad):

Semnificatiile titlului* structura* scuze eram grabitalaughing acolo unde vezi in paranteza trebuie sa completezi cu exemple din text