| pirla a întrebat:

NU stiu ce carti sa mai citesc.Am citit Narnia,Micul Lord,Singur pe lume,Vanatorii de comori,Jurnalul unui pusti, Jurnalul unei pustoaice, etc.Chiar nu mai am idei...de obicei termin o carte in cateva ore daca imi place.Pentru copii am citit cea mai mare parte (cel putin 1000 de carti).Aveti ceva idei...orice.Daca ati citit carti care v-au placut foarte mult va rog spuneti-mi si mie.

Răspuns Câştigător
| Elimalicri a răspuns:

Pai depinde cati ani ai. Din cartile pe care le-ai enumerat imi dau seama ca esti un copil si n-ai citit carti "serioase" inca. In acest sens, ti-as recomanda:, Fram ursul polar, Cuore inima de copil, Harry Potter (desi eu m-am plictisit dupa primele 4 cart), Cismigiu et comp si Buna dimineata, baieti! (sunt super amuzante), Jules Vernes (Capitan la 15 ani, Copiii capitanului Grant, Insula misterioasa, etc.), Robinson Crusoe, Darul lui Jonas, Hotul de carti, Jurnalul Annei Frank. Mai pentru adolescenti este seria "Jocurile foamei" (mie mi-au placut mult, dar sunt cam violente) si daca iti plac cartile de dragoste: John Green ( Sub aceeasi stea, Cautand-o pe Alaska, De 19 ori Katherine, etc.). Nu stiu daca toate cartile numite sunt potrivite, dar sunt cele de care imi amintesc acum. Daca literatura clasica, mai grea, poti citi Dickens(Marile Sperante, Colind de Craciun, Oliver Twist - care sunt mai accesibile), Dostoievski, Tolstoi, Jane Austen, sau carti precum "Sa ucizi o pasare cantatoare" sau "De veche in lanul de secara". Sper ca ti-am fost de ajutor. :* Spor la citit! happy

10 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Incearca Harry Potter, toate cele 7 carti.O sa te captiveze.

| corolav a răspuns:

Oricît ați căuta, dacă e vorba de literatură de divertisment, ușor de citit și îndeajuns de instructive, cele mai bune cărți sunt cele ale unor scriitori români.
Ioan Dan - „Curierul secret", „Cavalerii „și „Taina cavalerilor", plus „Cavalerii ordinului *Basarab*".
Toate cărțile scrise de Rodica Ojog Brașoveanu.
Grigore Băjenaru - „ Cișmigiu & Compania!" și „Bună dimineața băieți!".
Constantin Chiriță - „Cireșarii".
Volumul „Nuvele " de Eugen Barbu.
„Balonul e rotund " de Eugen Barbu.
Toate scrierile lui Teodor Mazilu, Cornel Udrea, Adrian Cernescu.
„Adio, Europa " de I.D. Sîrbu.
Eugen Bart - „Europolis"
Panait Istrati- „Codin", „Chira Chiralina ", „Poveștile lui Moș Anghel".
Radu Tudoran - „ Toate pînzele sus! "
Și încă mai sunt și altele.
Lectură plăcută!

| pirla explică (pentru corolav):

Multumesc mult pentru sugestii....nu stiu cui sa dau funda...

| corolav a răspuns (pentru pirla):

Nu țin neapărat să-mi dai funda. M-aș bucura să citești acele cărți pe care ți le-am recomandat. Sînt EXCEPȚIONALE!
În plus, caută răspunsurile utilizatorului „corolav" și vei mai găsi multe alte titluri, de autori români sau străini.
Sănătate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cele mai frumoase carti pe care le-am citit au fost cele scrise de Drumes :
Invitatie la vals
Scrisoarea de dragoste
Elevul Dima dintr-a saptea

Alte carti pe care le-am citit si au fost interesante :
Padurea spanzuratilor-Liviu Rebreanu
De 19 Katherine-John Green

| վፀiፀፀ a răspuns:

Tocmai am terminat seria de volume de la Vampirii din morganville sunt niște cărți superbe care te țin cu sufletul la gură. Poți încerca colecția de cărți Iubiri de poveste eu am citit Dorințe rebele, e superbă. Petrecerea de Halloween, Sacrificiul vraciului, Micuțele mincinoase, cam atât îmi aduc aminte pe moment. Lectură plăcută :*

| marykaterineganea a răspuns:

Stapanul Inelelor

| Faur_Delia_1997 a răspuns:

Percy Jackson de Rick Riodan
Fablehaven
Oksa Pollock
Divergent
Instrumentele mortale
Paranormal
Cronicile familiei Kane
Hex Hall
Aripi
Ucenicul dragonului
Dragonsdale
Cioburi de stele
Shadowfalls
Sper ca te-am ajutat!

| MeltingStars a răspuns:

Buna happy iti spun niste carti care pe mine m-au captivat happy

-Numere de Rachel Ward (trilogie, primul il gasesti si in romana, celelalte doua numai in engleza, dar merita )
-Jocurile Foamei de Suzzanne Collins (trilogie )
-Cronicile Spiderwick de Holly BLack si Tonny Diterlizzi(astea sunt 5 volume)
-Tacerea Mieilor de Thommas Harris
-cele 9 vieti ale lui Chloe King de Liz Braswell(trilogie)

mai poti incerca si Harry Potter, Divergent, The Maze Runner (nu stiu daca gasesti si in romana)...si ceva carti de Stephen King, gen "cimitirul animalelor';"the shining";"carrie".Mie imi mai plac cartile de James Patterson...mai sunt o gramada de titluri interesante dar momentan nu mai imi vin laughing sper ca te-am ajutathappy spor la citit big hug

funda?:*

| Mihnea12 a răspuns:

Ai terminat acele carti in cateva ore fiindca nu sunt cine stie ce. Incearca Agatha Christie, Sven Hassel-mai usoare- si Dostoievski sau Stendhal daca vrei ceva mai greu big grin