| Delisha98 a întrebat:

Poate o sa vi se para stranie si stupida aceasta intrebare, dar ma lamureste si pe mine cineva care este subiectul in "Jocurile foamei"? Fundita :*

Răspuns Câştigător
| Neverwas a răspuns:

'Jocurile Foamei' de Suzanne Collins este o serie distopica (gen dupa apocalipsa).
Ideea cartii(si a filmului): Exista un Capitoliu si 12 districte. In timp ce oamenii din capitoliu se scalda in lux, familiile din districte mor de foame sau sunt ucise de asa numitii Aparatori Ai Pacii, si, pe langa asta, trebuie sa munceasca pentru Capitoliu. Ideea e ca, mai demult, existasera 13 districte, dar al 13-lea s-a revoltat. In consecinta, a avut loc un razboi, in urma caruia se presupune ca districtul 13 a fost complet distrus. Pentru a se asigura ca o astfel de revolta nu va mai avea loc nici o data, Capitoliul a inceput Jocurile Foamei.
In fiecare an, din cele 12 districte ramase erau alesi doi concurenti( denumiti sugestiv 'Tributuri'), un baiat si o fata, care sa aiba intre 12 si 18 ani, si erau dusi in Capitoliu, pentru a participa la un fel de concurs. Cu alte cuvinte, erau pusi sa se omoare intre ei, iar din 24 urma sa ramana unul singur, care, ca rasplata pentru ca a invins, nu va mai fi obligat 'niciodata' sa participe la jocuri.
Jocurile au decurs in felul acesta timp de 74 de ani. Insa, in momentul in care Katniss se ofera voluntara sa participe in locul surorii ei la jocuri, lucrurile incep sa se schimbe...

1 răspuns: