| dinocot333 a întrebat:

Puteți să îmi recomandați cărți similare cu "Robinson Crusoe", "Douăzeci de mii de leghe sub mări" sau alte romane de tip jurnal de călătorie? Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Împăratul muștelor (William Golding), Comoara din insulă (Robert Louis Stevenson), Contele de Monte-Cristo (Alexandre Dumas), Vulturul mărilor (Rafael Sabatini), Vineri sau limburile Pacificului (Michel Tournier) The Coral Island (R. M. Ballantyne), Moby Dick (Herman Melville), Toate pânzele sus! (Radu Tudoran), Bătrânul și marea (Ernest Hemingway), Harta sferică (Arturo-Perez Reverte), Viaţa lui Pi (Yann Martel), Aventurile lui Arthur Gordon Pym (Edgar Allan Poe), Corsarul Negru/Regina Caraibilor (Emilio Salgari), Testamentul incașului (Karl May), Oamenii Mării (Victor Hugo), Colecția Jules Verne, Corsarul de fier (George Anania), Uimitoare aventuri pe Insula Fantomelor (Roger Walker), Aventurile submarinului Dox (Henry Warren), Epava "Cynthiei" (Jules Verne și André Laurie), Marco Polo (Enrique Alcatena), The Travels of Marco Polo (Peter Harris), Lumea pierdută (Michael Crichton) etc.

6 răspunsuri:
| Ionut621 a răspuns:

Narnia(7 carti). Eu am citit o carte intr-o zi, merita happy
Nu e asa multa calatorie, aventura(la asta cred ca te referi), e mai mult sf, dar merita cartiile lui C.S. Lewis citite.

| Fetitzacekurai a răspuns:

Carti de Jules Verne

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti citi toate cartile lui Jules Verne din ciclul Calatorii extraordinare, le gasesti titlurile si pe ro.wikipedia.org.

| petrestelistu a răspuns (pentru floresdemayo):

Știi cumva de unde as putea face rost de "Lumea pierdută" de Michael Crichton?

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru petrestelistu):

Încearcă să o găsești la un anticariat, ori o poți achiziționa de pe Okazii. Cartea are în jur de 500 pagini.
http://www.okazii.ro/jurasic-parc-michael-crichton-a162735649

Vezi că "Lumea pierdută" (autor, Michael Crichton), pe care o cauți tu, e continuarea romanului "Jurassic Park" a aceluiași autor.
http://ro.wikipedia.org/......_Crichton)

Dacă ești interesat, poți citi și " Lumea pierduta" a autorului Arthur Conan Doyle (240 de pagini). O poți citi în format electronic:
http://bibliotecapemobil.ro/content/scoala/pdf/O%20Lume%20Disparuta.pdf
http://www.targulcartii.ro/......994-170059
http://ro.wikipedia.org/wiki/O_lume_disp%C4%83rut%C4%83

| petrestelistu a răspuns (pentru floresdemayo):

Știu, am citit "Jurassic Park", și acum am auzit că este și partea a doua, știam că sunt mai multe filme, da nu știam ca și cărți sunt 2. Am căutat pe Okazii, și în mai multe locuri, dar peste tot îmi spune ca stocurile sunt epuizate