| costin95 a întrebat:

Ce carti imi recomandati sa citesc? mentionez ca am citit robinson crusoe si colt alb de foarte multe ori-unele din cartile ce mi-au placut foarte mult. Deci ceva in genul acestora

Răspuns Câştigător
| elenuyzy a răspuns:

Pai tot de jack londaon e chemarea strabunilr (tot cu un caine, pe nume Book), ai putea sa citesti cartile lui jules verne pentru ca sunt foarte interesante ( sfinxul gheturilor, parca era, 3 saptamani in balon, 2000 de leghe sub mari, etc etc) poti sa mai incerci aventurile lui tarzan ( am uitat autorul), si cel mai frumos, romanele din seria winnetou de carl may ( sunt mai multe carti cu acest personaj, e un apas). mie mi-au placut foarte mult. inceraca cei trei muschetari de alexandre dumas sau laleaua neagra, cele doua diane (acum depinde de ce varsta ai tu). aaa, robin hood( nu mai stiu autorul), dar poti incerca si alte carti nu numai de aventuri. inceraca crima si pedeapsa de dostoievski, chiar daca e cam grea, amintiri din casa mortilor, tot de el.si inceraca si autori romani, eliade, preda, petrescu, etc etc.o sa descoperi ca si literatura romana e frumoasa.

| elenuyzy a răspuns (pentru elenuyzy):

Aaa si cea mai frumoasa carte, mizerabilii de victor hugo ( are trei volume), si mai citisem cand eram mai mica "oliver twist" dar nu mai stiu cine a scris-o. ps: scuze pentru greseli, din graba happy

| costin95 explică (pentru elenuyzy):

Am citit: chemarea strabunilor, crima si pedeapsa, jules verne mai citeam cand eram mai michappy dar ma apuc acum deoarece o sa inteleg mai binehappy winnetou e o idee buna, la fel si laleaua neagra, si casa mortilorhappy si din autori romani o sa citesc mircea eliade si marin preda happy Multumesc!

| costin95 explică (pentru elenuyzy):

A si am 15 ani inspre 16happy deci o varsta pasionata de aventuralaughing

| elenuyzy a răspuns (pentru costin95):

Eu demult planuiesc sa citesc ana karenina de tolstoi, dar nu am timp. am fost prea ocupata cu bacul. am auzit ca fratii karamazov si idotul sunt iarasi carti bune de dostoievki. sunt pe lista mea de citit happy

10 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| YouNoob a răspuns:

Colectia Sven Hassel

| costin95 explică (pentru YouNoob):

Probabil ca o carte asemanatoare( pe care am citit-o) celor lui Sven Hassel este "peripetiile bravului soldat Sveijk"(parca asa era numele lui)

| yourgirl a răspuns:

Cuore, Print si cersetor, Singur pe lume.

| Merlon a răspuns:

Scurt, Legendele Olimpului sau Lord of the Rings, stiu ca veti zice ca legendele olimpului as de copii dar sunt captivante, pline de aventura dar si de mitologia greaca.winking Enjoy happy