| Zellen a întrebat:

Puteti sa ma lamuriti cu ceva la romana? Am urmatoarele opere de invatat pentru bac: basmul cult - Povestea lui Harap-Alb, nuvela psihologica - Moara cu noroc, romanul obiectiv- Ion, romanul balzacian - Enigma Otiliei, romanul subiectiv-Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi, romanul traditional - Baltagul si romanul realist Morometii. De Morometii stiu ca este postbelic, restul toate sunt in perioada interbelica?

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi detalii în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......ce-ziceti/

Toate cele bune!

| corolav a răspuns:

Dacă humuleșteanul Creangă a murit la 1889, cum ar fi putut el scrie în perioada interbelică?
Dacă ai fi tastat pe Google titlul „Ion Slavici", ai fi găsit că „Moara cu noroc"
a fost scrisă la 1880.
Sau poate tu nu știi ce semnificații au adjectivele „interbelic" și „postbelic".
Chiar dacă în istoria României, de la 1877 și pînă la 1916 au mai fost două războaie ( cel de la la 1877, zis și „de Independență) și cel de la 1913, contra Bulgariei, adjectivele mai sus pomenite se referă numai la perioada 1914 - 1939 ( interbelic- între cele două războaie mondiale) și după 1945 ( postbelic), după Al Doilea Război Mondial.

| Cameliapantiru a răspuns:

Buna!
"Ion", "Enigma Otiliei", "Ultima noapte..." si "Baltagul" sunt romane interbelice.
Basmul cult "Povestea lui Harap-Alb" si nuvela psihologica "Moara cu noroc" NU sunt in perioada interbelica, ci au fost publicate inaintea Primului Razboi Mondial, apartinand Epocii Marilor Clasici ai Literaturii Romane.

| UnicornulInvizibilRoz a răspuns:

Da. Niște materiale simple pentru subiectul III la română găsești aici: http://olx.ro/......6KqEQ.html