| Anonima55512347 a întrebat:

Bună, recent am început să scriu o carte. Pentru început am terminat doar prologul. Care nu este extrem de lung. Întrebarea este, câte cuvinte ar trebui să am în primul capitol, dar și în restul? Cartea o sa aibă 30 capitole sau peste.
Menționez faptul ca după ce o termin, aș vrea să o public la o editură (dacă o să iasă așa cum îmi doresc). Există, un anumit număr de cuvinte pe care îl impun editurile pentru a publica o carte?

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Cartea o sa aibă 30 capitole"

e cea mai nepotrivită țină pe care ți-ai putea-o propune. Scrie (dacă chiar o fi așa) și vezi ce și câte ies, mai apoi

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Capitolele, ca si cartea, trebuie sa aiba un inceput, un cuprins si un sfarsit. Deci nu poti sa spui cate capitole are cartea din start. Scrie si apoi vei vedea! Invata intai teorie, citeste mult si apoi te apuci de scris!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Întrebarea este, câte cuvinte ar trebui să am în primul capitol, dar și în restul? De la un cuvânt în sus.
Există, un anumit număr de cuvinte pe care îl impun editurile pentru a publica o carte? Nu există. De la p pagină în sus.
De unde știi că o să aibă 30 de capitole. De ce nu 7 sau 135?
Dacă nu iese cum vrei tu, poți să o tot corectezi până iese.

| Crescent a răspuns:

Nu exista asa ceva. E cartea ta, deci o scrii cum vrei. Sunt carti publicate la edituri care au patru propozitii sau mai putin pe o pagina, poezii de cele mai multe ori si carti care au zeci de cuvinte pe una. Depinde de poveste si de cum merge actiunea.

| KR0N5TADT a răspuns:

Cartea o scrii exact așa cum dorești, altfel va fi cartea oricui doar a ta nu. Dacă va fi sau nu publicată ține de editură.
De asemenea xemplu, poți să lași paginile goale, dar titlul cărții să fie pe măsura gestului.
Ca în cartea "What Every Man Thinks About Apart From Sex".

| stefannnnn222 a răspuns:

Citeste cu atentie ce iti spun.
Nu conteaza nimic!
Este cartea si povestea ta, poti avea capitole de 3 pagini si capitole de 100 de pagini. Nu conteaza!
Citeste mai multe carti si vei vedea. Fiecare scriitor isi construieste cartea exact asa cum vrea, literatura este o arta ca si pictura sau altele. Faci ce vrei cu arta ta, faci ce vrei cu cartea si povestea ta.
Cartea poate avea si 80 de pagini si 1000, nu conteaza. Asa ca nu mai pierde timpul si scrie, daca asta iti doresti si asta iti place.
Structureaz-o exact asa cum vrei, tu faci regulile!