| DeeaDeuTsa a întrebat:

Am nevoie de ajutorul vostru, in special al studentilor din domeniu.
Trebuie sa ma inscriu la facultate si nu stiu ce sa aleg dintre Facultatea de Psihologie si Facultatea de Limbi Straine.
Ideea sta in felul urmator: psihologia mi-a placut mult...imi place sa discut cu oamenii si sa ii sfatuiesc atunci cand au nevoie. Insa multa lume spune ca nu este o meserie care se mai cauta. La Facultatea de Limbi Straine daca merg, eu sincera sa fiu, am uitat engleza din cauza ca nu am mai vorbit. Daca as alege aceasta facultate as merge pe sectia engleza-turca. Stiu putin turca pentru ca lucrez cu turci si nu mi-ar fi greu cu turca insa engleza cam lasa de dorit. Plus ca daca as termina facultatea asta, as avea multe portaluri pentru viitorul meu. Sunt multe domenii in care as putea muncii. Am citit pe internet despre profesorii care vorbesc numai in limbile straine, si cum ca ar trebui engleza sa o stiu bine. M-a pus pe ganduri ce am citit...
Vreau sa ma sfatuiti unde ar fi mai bine sa merg, avand in vedere faptul ca voi merge la fara frecventa pentru a putea muncii ca sa platesc facultatea. Daca exista studenti la aceste facultati si sunt doritori sa imi spuna "cu ce se mananca" aceste 2 facultati, as tine cont de sfaturile lor. Ar conta mult.
Multumesc frumos!

4 răspunsuri:
| DenisaNicoletaG a răspuns:

Verisoara mea a facut facultatea de '' Limbi Straine '', ea acum lucreaza in Pitesti la un magazin ORANGE SHOP.
Poate o sa zici ca nu e un serviciu bun, dar sa stii ca se descurca, merge prin diferite locuri, face abonamente, faza e ca daca nu facea facultatea asta, nu prea se descurca in comunicarea cu oamenii.
Consider ca cea de psihologie este mult mai incarcata.
Te sfatuiesc sa alegi limbile straine happy

| Kiwibibilă a răspuns:

Eu ca un veritabil filofob te sfătuiesc să mergi la...niciuna.

| DeeaDeuTsa explică (pentru DenisaNicoletaG):

Hmm... Este asa de greu precum spune lumea? (Cel putin asa am citit pe un forum) problema la mine este ca engleza nu prea mai stiu

| DenisaNicoletaG a răspuns (pentru DeeaDeuTsa):

Cum ai spus si tu, gandeste-te si la ce te ajuta mai departe, verisoara mea s-a descurcat super bine, mie mi-a spus ca nu e super super greu, oricum, sa nu crezi ca e nici foarte usor, pana la urma e o facultate happy