| anonimq192 a întrebat:

Buna seara! Sunt disperată, am nevoie de ajutor! Când eram mică am învățat o poezie care nu o mai pot găsi! Mi-am putut reaminti doar unele versuri: O mata blonda-i scrie:
"Sunt gata don motane sa fiu a ta sotie"
Motanul miau la luna si topaie voios
De la etajul 9 sarmanul cade jos
Si unde a fost sa cada, era drum asfaltat…
Dacă îmi amintesc bine este o poezie tradusă din alta limbă, dar nu sunt sigură! Mulțumesc anticipat dacă cineva o sa ma ajute cu denumirea sau alte detalii legat de poezie!

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

E de Spiridon Vangheli cel mai probabil, dar nu gasesc nici eu poezia.

Nu ar fi o idee rea sa o cauti la biblioteci, si daca nu o gasesti nici acolo, sa cauti pe cineva din Republica Moldova, (student sau student pasionat de literatura, profesor de romana, etc)

Spiridon Vangheli se studiaza acolo in clasele primare

Răspuns utilizator avertizat