| Deduleț a întrebat:

Buna,stiti cumva cate carti Harry Potter exista? Daca da, vroiam sa stiu care este ultima carte si de unde sa fac rost de ea.Si inca o intrebare: As vrea sa-mi spuneti daca stiti o serie de carti ca Harry Potter sau Cronicile Spiderwick(stiti voi,amuzament,actiune, fanzezie etc.)Ms si dau funda!

6 răspunsuri:
| supermamici a răspuns:

Sunt 7 dar sunt si variante cum ar fi povestile bardului beedle: Toate sunt aici: http://timez.ro/cartile-pentru-copii-harry-potter-7-volume/

| wrath007 a răspuns:

7 sunt

| Cuniska a răspuns:

7 carti, ultima carte se numeste Harry Potter si Talismanele Mortii poti face rost de ea pe www.pravaliacucarti.ro

| Iwishtoknow a răspuns:

Ciao! Din cate stiu eu, sunt 7 carti Harry Potter. Iti recomand si Cronicile din Narnia si Jocurile foamei (nu sunt foarte amuzante, dar e multa actiune)

| Deduleț explică:

Multumesc tuturor.Mi-a zis cineva ca sunt 8 carti si de acea am intrebat.In rest, a 7 o am.

| VAnu25 a răspuns:

Serie de carti:

Ciresari (5 carti)
1. J.R Tolkien - "Stapanul inelelor - Intoarcerea regelui" ("Lord of the Rings - Return of the King")
Totul este sa ai rabdare sa ajungi la sfarsitul primei parti a trilogiei, si de acolo Tolkien te va purta departe departe… Ultima parte a trilogiei "Stapanul inelelor" a dat nastere unui film si mai cunoscut. Totusi, cartea nu se compara cu filmul, este net superioara. V-o recomand cu placere.

2. George RR Martin - "Jocul tronurilor" ("A Game Of Thrones")
Daca Tolkien este stapanul incontestabil al povestilor pentru copiii din noi, George RR Martin, un autor de science fiction convertit la fantasy la batranete, este maestrul intrigilor si al rasturnarilor de situatie. Paradoxal, seria "Cantec de gheata si de foc" ("Song of Ice and Fire") are doar putine elemente fantasy, insa scriitura este remarcabila. O lume intreaga se desfasoara in fata ta iar personajele nu contenesc sa te uimeasca. Daca vrei un tratament regal si o lectura care da dependenta, citeste-l pe Martin.

3. Susanna Clarke - "Jonathan Strange si Mr. Norrell"
Nu e vorba despre faptul ca romanul de debut al acestei autoare engleze respira o atmosfera de basm aproape reala. Nici ca ea reuseste sa creeze o istorie alternativa in care magia si spiridusii sunt atat de aproape, incat poti sa treci usor prin zidul realitatii si sa ramai acolo. "Jonathan Strange si Mr. Norrell" este un roman fenomenal, care fie iti place, fie nu. Nu exista cale de mijloc. Si intr-o lume in care magia este uitat si apoi regasita prin intermediul talentului (Jonathan Strange) sau al eruditiei (Mr. Norrell), intr-o lume in care cineva este gata sa innebuneasca constient pentru a-si aduce inapoi sotia de dincolo, nimic nu este asa cum apare. Nici macar razboiul Angliei cu Napoleon… O carte magistrala in cel mai autnetic stil englezesc.

4. Robert Jordan - "Roata timpului" ("The Wheel of Time")
Istoria se repeta mereu si ciclurile apar si dispar. Cu toate astea, oamenii invata greu, iar cand roata timpului se invarte...