| Carmen1605 a întrebat:

Stiti cumva cum a murit Marin Preda?

6 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

El avea cancer de mult timp si boala mergea din rau in mai rau, si la un moment dat s-a innecat cu propria voma in somn. Intelegerea fata de Antonescu li se pare multora evidenta, chiar unor oameni culti, dar de fapt Antonescu nu e zugravit favorabil in roman si este acuzat de omorarea evreilor (dealtfel asta e prea evident ca sa il poata cineva scuza, chiar daca ar vrea) Marin Preda a fost un mare scriitor si un om excelent, dar a fost omul partidului si a fost chiar secretar de partid la Uniune. Buna seara.

| johnnny123 a răspuns:

Potrivit raportului medico-legal: "moartea lui Marin Preda a fost violentă și s-a datorat asfixiei mecanice prin astuparea orificiilor respiratorii cu un corp moale, posibil lenjerie de pat, în condițiile unei come etilice"

| kiri11 a răspuns:

Potrivit Libertatea - e cu bianca si zavoranca prin mamaia big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru kiri11):

Ce!? laughing

| superfantastic a răspuns:

Se spune că a murit în somn înecat cu propria lui vomă, dar în acelasi timp, a început să circule zvonul că Marin Preda a fost de fapt "lichidat", fie de oamenii lui Ceausescu (fiindcă devenise incomod prin independenta sa), fie de agenti ai KGB (fiindcă în romanul Delirul îl prezentase cu o anumită întelegere pe Ion Antonescu). Cauza adevărată a morții nu este cunoscută...