| anonim_4396 a întrebat:

Îmi puteti spune când s-a născut si când a murit Marin Preda?

Răspuns Câştigător
| Bestia98 a răspuns:

S-a nascut la 5 august 1922 si a murit la data de 16 mai 1980.

7 răspunsuri:
| RareşTPUro a răspuns:

Născut: 5 august 1922, Comuna Siliștea Gumești, Teleorman.

Decedat: 16 mai 1980, Palatul Mogoșoaia, Mogoșoaia, Ilfov.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Complicat era sa dai un search pe google

https://www.google.ro/? gws_rd=ssl#q=marin+preda

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Nu... I-am rămas dator unei prietene cu funda, si de aceea am pus întrebarea. Acum astept răspunsul ei. După mine, toti merita funda, au dat răspunsuri foarte bune, dar datoria e datorie...

| SimpleIsCool a răspuns:

Salut.
Marin Preda s-a nascut pe 5 august 1922 in Silistea-Gumesti, in judetul Teleorman, si a decedat pe 16 mai 1980 in Mogosoaia.A fost academician, nuvelist, romancier, scriitor, director de editură român, comunist deputat în Marea Adunare Națională.

O viata frumoasa sa ai.
Peace!

| MateescuParker a răspuns:

Salut, 5 august 1922, s-a nascut si a murit pe 15 spre 16 mai 1980. Funda?

| alessia5sos a răspuns:

Nascut 5 august 1922
Decedat 16 mai 1980

| Alia1 a răspuns:

Marin Preda s-a nascut pe data de 5 august 1922 si a murit pe 16 mai 1980