| Nimeni91 a întrebat:

Buna TPU!
A citit careva "Testamenul incasului" de Karl May? Eu l-am citit cand aveam vreo 10 ani(poate 11, nu mai stiu exact) si stiu ca mi-a placut foarte mult la vremea respectiva. Acum am 18 ani, as vrea sa recitesc aceasta carte. Credeti ca este la fel de captivanta la orice varsta?

11 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cred că nu.

| Nimeni91 explică (pentru sadrian46):

Multumesc!
Am gasit cartea cand am facut ordine printre carti, si ma gandeam ca nu imi prea amintesc multe din ea.

| Zuzu1991 a răspuns:

NOPE
1. nu mai esti la fel de impresionabil la fel ca acum 11 ani
2. MAI ALES, Mr. May nu a fost niciodata in state, intreaga lui idee de western e pur fictiune, inclusiv armele si alte TAMPENII de gen un indian simte miros de fum de la 10 mile departare dupa care stie EXACT pe ce directie sa se duca sa gaseasca albul si sa il salpeze, iar asta noaptea...

| Nimeni91 explică (pentru Zuzu1991):

Multumesc mult!
Am gasit cartea prin raftul de carti, cand am facut ordine, si cred ca o sa o dau cuiva, mai departe.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Nimeni91):

Cu placere

| Ava1231 a răspuns:

Tu la 18 ani inca citesti? Altceva mai bun nu ai de facut? Iesi afara, distrează te, nu mai sta cu ochii in hartoage

| Elisa2021 a răspuns (pentru Ava1231):

Pe bune? Oamenii inteligenti au citit dintotdeauna, asta nu inseamna ca nu știu să se distreze. E normal sa citească, sa il duca mintea, sa aiba un pic de cultură nu sa se faca de ras când deschide gura.

| Ava1231 a răspuns (pentru Elisa2021):

Nu trebuie sa stai cu hartoagele sa fii inteligent si sa te duca mintea. Daca nu citesti ins ca te faci de ras cand deschizi gura? laughing

| Elisa2021 a răspuns (pentru Ava1231):

Fără să citească putini au un vocabular dezvoltat, si nici prea multa cultură nu prea poti sa ai. Eu nu as descuraja pe nimeni de la citit

| Nimeni91 explică (pentru Ava1231):

Da, citesc, si inca mult. Imi place sa citesc, nu ma oboseste. Daca citesti 30 de pagini pe zi, dimineata si seara, poti citi o carte de 300 de pagini in 10 zile. Cei care spun ca nu au timp sa citeasca, cauta o sciuza. In familia mea, toata lumea citea. Bunicul meu, chiar daca nu avea el facultate, citea sute de carti luate de la biblioteca, la fel si bunica mea. Daca nu iti place, nu citi, insa nu iti poti dezvolta limbajul, creierul tau nu mai stie cum sa proceseze informatia.

| Nimeni91 explică (pentru Ava1231):

Si inca o adaugire: care e motivul dezinteresului pentru lectura? Nu va place cum miros cartile, textura de hartie? Nu sunteti curiosi cum este sa citesti? Imi pare rau ca voi considerati lectura o corvoada. Multor persoane le place sa citeasca. Daca citesti 30-50 de pagini pe zi, este suficient. Pentru stat pe tot felul de platforme pe internet, cu totii avem timp, dar o ora pentru citit, nu.