| Marry104 a întrebat:

Buna TPU.A citit cineva romanul "Mara" de Ioan Slavici? Vreau niste pareri. V-a placut? Eu nu am citit-o, dar intentionez sa o fac

Răspuns Câştigător
| AnonimaB100160 a răspuns:

Placut, neplacut, trebuie citit deoarece e in programa de bacalaureat. Eu iti zic sa il citesti.

| Marry104 explică (pentru AnonimaB100160):

Da stiu, o s-o citesc.Am vrut doar niste pareri. Daca ai citit-o poti sa-mi spui cum ti s-a parut. Macar e interesanta?
Tu ce clasa esti?

| AnonimaB100160 a răspuns (pentru Marry104):

Nu pot sa spun ca mi-a placut in mod special si nici ca e interesanta (dar tu nu ai de unde sa stii pana nu incerci ), am citit-o mai mult de nevoie ca ne tot zicea profa de romana ca ioan slavici e autor de bac... eu sunt a 10a

| Marry104 explică (pentru AnonimaB100160):

Multumesc frumos pentru parerea ta sincera.Eu o s-o citesc oricum.Eu trec in clasa a-9a.
Iti urez succes in prima zi de scoala.
O zi frumoasa in continuarehappy

| AnonimaB100160 a răspuns (pentru Marry104):

Multumesc la fel si bafta la liceu

| Marry104 explică (pentru AnonimaB100160):

Multumesc.Si multumesc ca mi-ai raspuns.

6 răspunsuri:
| Cameliapantiru a răspuns:

Buna! E un roman classic al literaturii romane si se si studiaza la scoala, deci trebuie citit! E interesant modul in care autorul zugraveste viata romanilor din Ardeal din a doua jumatate a secoluluial nouasprezecilea, relatiile comerciale si afective care se stabilesc intre ei, prejudecatile si legile interne care le guverneaza existenta. Iti recomand sa-l citesti, merita, iti va imbogati cultura generala, desi nu cred ca va deveni una dintre cartile tale preferate!