| Gabby2066 a întrebat:

Ajutați-mă vă rog căci am citit anul trecut un roman și am uitat denumirea și numele autorului și nu mi le pot aduce aminte.

Deci, eu țin minte că era vorba despre un băiat care avea un prieten, tatăl căruia lucra pe un vapor. Cei doi băieți s-au hotărît să urce pe vapor și astfel să meargă împreună. S-a decis ca personajul principal să stea în cală vreo două zile ca să nu fie observat, iar apoi să iasă și deja să fie prea târziu pentru a putea fi întors în oraș. El comunica cu prietenul său printr-o ușiță care făcea legătura dintre cală și o cameră a vaporului. La un moment dat, ușa nu se mai deschidea și protagonistul a rămas blocat acolo sufocându-se. Între timp, pe vapor a fost organizată o revoltă.
Mai șin minte că băiatul înainte de a ieși și-a întâlnit câinele, iar după asta s-a alăturat răsculaților și au rămas doar ei pe corabie. După asta au întâlnit o corabie „a morților" deoarece pe ea erau doar trupuri omenești și nimeni viu.
Nu țin minte exact cum, dar corabia a început să se scufunde treptat și au rămas fără alimente. Unul dintrei ei a propus să tragă la sorți cine dintre ei să fie mâncat. Până la urmă chiar el a fost mâncat de ceilalți.
Mai știu că ei au ajuns pe o insulă unde au fost atacați de aborigeni după câtva timp și la sfârșit era ca și cum ei erau pe o barcă și mergeau în larg. Deodată apa a început să clocotească și li s-a arătat o siluetă albă și luminoasă (cred că au murit).

Nu știu exact dacă nu am confundat-o cu o altă carte. Ajutați-mă vă rog.

Mulțumesc anticipat.