| millar a întrebat:

Buna TPU am o profesoara noua de romana si eu nu ii inteleg stilul de a preda si de a dicta tema
Ne-a dat ca tema sa redactam continutul bazmului Harap Alb tinand cont de momentele subiectlui si sa discutam relatia dintre 2 personaje
Itrebarile mele sunt
1Mai exact cum sa incep
2 cum ar trebui sa povestesc tinand cont si de relatia dintre personaje ( sa iau doar momentele cand apar personajele impreuna si cand discutile lor au un efect asupra actiuni )
1 Imi puteti da cateva exemple de "formule" de inceput pe momentele subiectului cum sa le integrez?
Sunt clasa a 10 daca conteaza asta

Răspuns Câştigător
| MissJJ a răspuns:

Momentele subiectului sunt:
-expozitiunea, aici povestesti lucruri introductive, de genul: locul unde se petrece actiunea, timpul, unele personaje prezentate pe scurt
-intriga, momentul care determina toata actiunea, tot basmul, punctul de pornire
-desfasurarea actiunii, cum se desfasoara lucrurile odata ce au inceput
-punctul culminant, acel moment de maxima tensiune
-deznodamantul care este sfarsitul povestii.
Cand apar personajele impreuna incepi sa le compari: din ce tipologie fac parte, caracterizarea directa a lor (autocaracterizare, punctul de vedere al naratorului, punctul de vedere al celorlalte personaje), caracterizarea indirecta in functie de actiunile pe care le desfasoara acestea, concluzia caracterizarilor.

1 răspuns:
| George_Gabriel_Ion_1995 a răspuns:

Si nu uita ca cel mai usor sa faci comparatie intre Harap Alb si Span