| cam3l3on a întrebat:

credeti ca este posibil ca la Subiectul 3 (eseul) la Bac sa ne dea sa redactam un eseu in care sa prezentam relatia dintre doua personaje ale unui roman studiat?
Astept raspuns, daca stiti mai multe e si mai bine!

Răspuns Câştigător
| AnonimaOk a răspuns:

Buna.
Nimeni nu poate sti ce va pica la bac. Nu i se spune nimanui, subiectele sunt extrase absolut la intamplare si nimeni nu e informat, nici scolile.
Ipoteze se pot lansa multe, dar cel mai bine ar fi sa fi invatat tot ce intra. Cine a repetat, va lua o nota satisfacatoare.
Asa, ca si parere - as zice ca va veni un subiect legat de vreun roman, o nuvela sau poate chiar basmul. Ma indoiesc ca va veni poezie pentru ca ar insemna sa pice lumea. Scrisoarea pierduta a fost data recent deci as cam exclude-o. As miza pe Morometii, Maitreyi, Povestea lui Harap-Alb. Nu stiu ce sa zic de nuvele, dar nu se stie niciodata.
Oricum, la bacul special s-a dat parca ceva cu Slavici sau Rebreanu deci ceva usor trebuie sa vina si acum.
Mult succes!