| xPinkey a întrebat:

Buna tuturor.
Sunt in clasa a X-a si am o profesoara de romana care nu preda incat sa intelegem. Si voiam sa va intreb. Atunci cand ai un eseu de facut si iti pica "tema si viziunea despre lume" sau la "relatie dintre doua personaje" cam ce ar trebui sa scriu mai exact?
Funda.

1 răspuns:
| vampyremisa a răspuns:

Salut! In tema si viziunea, ma intai incepi cu descrierea genului, speciei, eventual de ce a scris autorul acel text, apartenenta la un curent literar. Apoi prezinti tema, planurile ( de exemplu, subiect simplu, intamplari in ordine cronologica), timp, spatiu, tipul de naratiune, de narator, si eventual, daca este cazul, tipul de personaje si modul lor de prezentare(protagonist-antagonist etc).
Urmeaza incipitul, momentele subiectului si citate explicate, daca poti. Aici ar fi o groaza de scris. Poti prezenta semnificatia numelor personajelor, a descrierii lor, a modului in care naratorul a decis sa le construiasca. Daca e vorba de Baltagul, nu uita de cele doua mituri pe care se bazeaza. La basm calatoria initiatica si tot asa. Apoi o parere personala si concluzia.
Tema si viziunea este eseul care este cel mai usor de abordat, avand in vedere ca poti sa scrii multe lucruri despre text.
La relatia dintre doua personaje, noi nu am insistat la clasa. Cel mai adesea sunt cuplurile Ana-Ion, Harap-Alb- Span s.a. La acest eseu trebuie sa prezinti modul de construire al personajelor in text, eventual putin despre opera, gen anul aparitiei si personajele tipice din specia in care se incadreaza textul, numele personajelor, explicatia modului in care sunt numite, in care actioneaza in general.
In continuare, prezinti relatia dintre ele, opinia ta personala si concluzia.
Sper ca te-am ajutat.