| aMEA a întrebat:

am si eu o intrebare :Cine stie despre ce e vorba in comedia "O scrisoare pierduta "?
FUNDA happy

Răspuns Câştigător
| OlariuRox a răspuns:

Buna! In comedia " O scrisoare pierduta" este vorba de o scrisoare adresata de prefectul Stefan Tipatescu catre o dama respectata in judet Zoe Trahanache sotia lui Zaharia Trahanache cel ce conduce mai multe comitete si comiteturi in judet.Scrisoarea este pierduta de Zoe in momentul cand scoate o batista din buzunarul in care se afla si scrisoarea, scrisoarea este gasita de Cetateanul turmantat care dorea sa o restituie doamnei Zoe, dar intamplator apare Catavencu si il imbata facandu-i cinste cu bautura si ii fura scrisoare din buzunar.Catavencu se foloseste de scrisoare ca drept santaj pentru a ajunge pe dista de deputati.Dra intr-o inbulzeala in sala mare la primarie scrisoarea este pierduta si regasita din nou de Cetateanul turmentat si returnata Zoei care acum era linistita.La conducerea judetului este ales Dandanache care tot datorita unei scrisori ajunge deputat. Catavencu ajunge sa regrete tot raul facut si decide sa-i ajute la organizarea petreceri date pentru Danadanache.( asta e povestirea pe scurt )

4 răspunsuri:
| bloodyhell a răspuns:

De ce nu o citesti?

| aMEA explică (pentru bloodyhell):

Am incercat sa o citesc dar m-am plictisit si n-am inteles nimic.
rolling on the floor

| Ella50 a răspuns:

"O scrisoare pierduta' este o comedie de moravuri inspirata din viata politica balcanica de la sfarsitul secolului al 19- lea si reprezinta capodopera dramaturgiei romanesti, scrisa de Caragiale. In aceasta comedie este vorba despre o scrisoare pe care Stefan Tipatescu i-o adreseaza lui Zoe Trahanache. Aceasta scrisoare ajunge in mainile lui Catavenecu si ameninta ca daca nu i se va sustine candidatura pentru un loc in parlament, va arata tuturor scisoarea. Pentru a obtine scrisoarea, Tipatescu se lasa convins de Zoe Trahanache sa il sprijine pe Catavencu.
FUNDA?

| Fluturisiceara a răspuns:

Eu uite aici un link:http://www.ebacalaureat.ro/c/4/67/289/0/-O-SCRISOARE-PIERDUTA--comedie pe scurt este vorba de o relatie secreta intre Zoe trahanache si Stefan tipatescu Zoe era casatorita cu Trahanache un batran bogat care facea parte din partidul care se afla al conducerea unui mic judet In acelasi partid se afla si Stefan si.Zoe pierde o scrisoare de amor de la Stefan o gaseste Cetateanul Turmentat si o da rivalului politic Naie Catavencu asta este conducatorul pardidului dascalilor partid care se lupta cu partidul lui trahanache pentru putere