| sudenta a întrebat:

Iimi puteti spune si mie despre ce este o vorba in o scrisoare pierduta

6 răspunsuri:
| Eღilia62 a răspuns:

Este vorba despre triunghiul conjugal si despre confuziile rezultate in urma pierderii unei scrisori de dragoste.

| sabin89 a răspuns:

O persoana marcanta dintr-un orasel de provincie, si anume Tipatescu - prefectul judetului - intrtinea relatii amoroase cu Zoe, sotia unui domn nu mai putin marcant - Trahanache, seful filialei de partid. O scrisoare de amor scrisa de Tipatescu lui Zoe este pierduta de aceasta din urma. Si apoi urmeaza un sir de intamplari, si comice, dar si pline de suspans, pe firul carora autorul dezvaluie racilele unei societati corupte si in special ale clasei politice. Scrisoarea este gasita de un cetatean turmentat, este apoi sustrasa de la acesta de Catavencu, un politician din opozitie, care incearca sa se foloseasca de ea pentru a-i santaja pe cei in cauza. El le cere, lui Tipatescu, Zoe si Trahanache, sa ii sustina candidatura pentru postul de deputat in parlament in schimbul restituirii scrisorii. In caz contrar, el ameninta cu facerea publica a scrisorii (sa o publice in ziarul local), cu efecte dezastruoase, bineinteles, pentru reputatia acestora. Si de aici, o serie intreaga de amenintari, de incercari de a se ajunge la un compromis, de scene de disperare (mai ales din partea lui Zoe), pentru ca intr-un final scrisoarea sa fie pierduta si de Catavencu, gasita din nou de cetateanul turmentat si sa ajunga in sfarsit in mainile lui Zoe. Iar candidatura de deputat nu a mai fost oferita nici lui Catavencu, nici vreunui lider local, ci unui oarecare Agamita Dandanache, propus direct de Bucuresti.

| irbis a răspuns:

Despre o scrisoare pierduta care este folosita pentru santaj in alegeri politice.

| Wøodenpints a răspuns:

Ţi-e lene să citeşti cartea? E destul de scurtă...Sau uită-te macar la film dacă eşti certată cu literele şi-ţi prinzi degetele-n pagini.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! "O scrisoare pierdută" este o piesă de teatru, o comedie, de Ion Luca Caragiale. Ideal ar fi deci să citești piesa, ori să o vezi la teatru. Până atunci uite povestirea piesei aici http://www.lecturirecenzate.ro/2011/03/17/o-scrisoare-pierduta-1/ Vezi că sunt patru episoade, câte acte are piesa.