| BubblesBlossom a întrebat:

Am si eu o intrebare cu care sper ca ma puteti ajuta! Eu am terminat de scris o carte acum 2 saptamani. Am inceput-o din lipsa de ocupatie cam acum un an si pana la urma mi-am dat seama ca povestea era originala si buna. Le-am dat-o si pritenilor si rudelor sa o citeasca ca sa-si dea cu parerea si ei cum li se pare. Toti mi-au spus ca e grozava si ca ar trebui sa o trimit la o editura. Unul din prietenii mei are un amic care e editor si i-a dat-o si lui sa o citeasca. El mi-a spus ca pentru o prima poveste este chiar buna si, si el mi-a recomandat sa o trimit la o editura, insa nu prea stiu cum si la care.Trebuie sa fiu majora? Pentru ca eu nu am decat 17 ani, pe care si pe astia o sa ii implinesc in ianuarie. Sper ca ma puteti ajuta! Multumesc mult!

12 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fii serioasa. nu te publica nimeni decat daca ai sansa sa vinzi mult- ceea ce e putin probabil - sau daca ai tu foarte multi bani si vrei sa-ti scoti cateva exemplare.
dar nu, o sa fii dezamagita. lumea literelor e una mizera si in care e dificil de patruns.

| BubblesBlossom explică (pentru anonim_4396):

Unchimiu a scris 5 carti pe care le-a vandut foarte bine, si taicamiu lucreaza la editura :p poate am uitat sa mentionez asta

| anonim_4396 a răspuns (pentru BubblesBlossom):

Atunci sa te publice taica-tu. de ce mai intrebi aici?

| BubblesBlossom explică (pentru anonim_4396):

Ca sa va dati si voi cu parerea, pentru ca nu vreau sa pot publica o carte doar pentru ca e taicamiu editor, nu vreau sa profit de pe urmele lui, am si uitat sa mentionez ca nu e nimeni obligat sa raspunda, mai ales daca nu are ce face si se gandeste sa fie nepoliticos :*

| anonim_4396 a răspuns (pentru BubblesBlossom):

Draga mea, incercam sa te pun in contact cu realitatea. nu-mi e strain deloc domeniul. dar hraneste-te cu iluzii, daca vrei. spera la o implinire in acest domeniu, daca crezi ca e cazul.

| BubblesBlossom explică (pentru anonim_4396):

Draga mea, picioarele mele sunt lipite destul de bine de pamant si stiu care sunt sansele, insa cine ma poate opri sa nu incerc macar? Stii cum e acel proverb : "Daca renunti nu te poti bucura de castig "

| anonim_4396 a răspuns (pentru BubblesBlossom):

Abureli.

| Almássy a răspuns:

Nu,nu trebuie sa fii majora. daca ai 18 ani mergi singura si rezolvi dar fiind minor trebuie sa te insoteasca tutorele/parintele.

| Letty03 a răspuns:

Cred ca nu trebuie sa fi neaparat majora, daca cartea e buna.

| EmanuelaZ a răspuns:

Daca nu se poate, mergi cu parintii tai. Oricum, felicitari!

| 123teodor123 a răspuns:

Nu cred ca trebuie sa fi majora, dar ar trebui sa fi insotita de un parinte pentru a avea mai multa credibilitate.

| goruna12 a răspuns:

Dac-as fi in locul tau, as incerca la Humanitas, acum nu stiu ce criterii de selectie au ei, dar... merita incercat. Dar cu profesorul tau de limba romana ai vorbit? el te-ar putea indruma foarte bine, as zice eu happy