| anonim_4396 a întrebat:

Am vazut un exercitiu intr-o culegere de limba romana si nu am nicio idee legat de el. Exercitiul suna cam asa: Noteaza alte trei structuri expresive cuprinzand cel putin cate un substantiv, care sa faca referire la formele pe care le creeaza norii pe cer.
P.S. : Nu am acest exercitiu ca tema.Rasfoiam culegerea si am vazut exercitiul.
Si scuzati si categoria. happy

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deci ar trebui, dupa cum suna cerinta, trebuie sa ai un text suport. Pe langa asta, nu in toate culegerile si manualele gasesti aceeasi termeni. Aici termenul '' structuri expresive'' inseamna figuri de stil (daca vrei mai multe detalii:http://referat.clopotel.ro/......601.html). DECI chestiunea pe care vrea exercitiul s-o faci este sa gasesti 3 figuri de stil care contin un substantiv (presupun ca stii ce inseamna :)) care sa exprime in mod clar formele create de nori pe cer.
Sper ca te-am ajutat!

| NoooooNaMe a răspuns (pentru anonim_4396):

Exercitiul anterior suna asa:Gaseste in poezie("Nouri" de Nicoale Labis)versul in care sunt enumerate diverse forme pe care le capata norii in miscarea lor pe bolta cereasca. Si versul ar fi : "Centauri, turme, nave, creneluri de reduta". Eu cred ca exercitiile sunt cam asemanatoare. happy

| Klara1122334455 a răspuns:

Pentru ce clasa este culegerea?

| NoooooNaMe a răspuns (pentru Klara1122334455):

7.De la editura Paralela 45(Consolidare)