| Yusiii a întrebat:

As vrea sa incerc sa scriu o carte. :p
Nu stiu, mi-a venit ideea asa pe moment..si titlul la fel.
Titlul ar fi : "366 de zile" :3
Aceasta carte ar fi despre viata unui om incadrata intr-un singur an. Stiu. stiu. Pare absurd dar totusi, vreau sa incerc.
Cartea, m-am gandit eu, sa aiba 366 de pagini iar fiecare pagina sa cuprinda cam o zi din viata unui om. O voi scrie pe laptop ca n-am chef sa scriu eu de mana 366 de pagini laughing.
Nu stiu cat va dura, nici nu am inceput si inca ma gandesc cum sa incep.
Ma gandeam sa incep cu : "Un moment de liniste.". Deorece acesta ar fi momentul cand se naste copilul si ai impresia ca tmpul sta in loc si nimeni si nimic nu se misca sau vorbeste, insa e doar o impresie si totul in jur e normal :p.

Ce parere aveti? >: >:

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Parerea mea este ca ar putea sa iasa ceva foarte tare sau ceva extrem de plictisitor. Ideea este originala, indrazneata, dar conteaza foarte mult cum o scrii. Sa nu fie numai detalii de suprafata, totusi sa aiba ceva dincolo de zilele astea, poate sa arati ceva de genul cum se poate schimba viata unui om intr-un an, pleaca de la un punct si la sfaristul anului ajunge intr-un alt punct la care nu se astepta, daca vrei sa o faci liniara.
Nu am inteles exact ceea ce vrei sa faci cu inceputul cartii, vrei sa vorbesti despre nasterea personajului principal sau o nastere la care asista? Pentru ca daca este prima varianta atunci ar trebui sa vorbesti despre primul an din viata al unui copil si nu stiu exact cam ce poti scoate din asta. Daca vrei sa iei cate o zi din fiecare an a vietii aceluias om ar insemna ca a trait 366 de ani.
Sau vrei sa faci mici povestiri, de o pagina, din viata a diverse persoane dar atunci cred ca va fi extenuant sa inventezi 366 de personaje si 366 de sItuatii diferite.
In afara de partea asta pe care nu am inteles-o prea bine, este originala ideea. Dar tocmai de aici vine si riscul ca ar putea avea un mare succes sau sa nu ti-o accepte niciun editor.
Oricum o poveste buna, care iti ramane in minte, are intotdeauna ceva mai adanc decat modul in care este scrisa si imaginata.
Multa bafta si spor la scris. M-ai facut curioasa, daca o publici sa ma anunti. laughing

3 răspunsuri:
| Sadic a răspuns:

Genial happy

| asunaaa a răspuns:

Nu stiu ar parea putin cam plictisitor, daca ai schimba putin titlul, ai puteat sa dezvolti unele momente importante dinn viata omului. ceva in genul cand s-a nascut, cum si-a intalnit dragostea, s-a maritat a avut copii, a divortat, s-a recasatorit, s-a sinucis...ideea cu "un moment de liste" este bunicica, poti sa spui ca era liniste si "deodata linistea a fost sparta de tipetele unui copil, o noua viata a aparut pe aceata planeta"... daca o publisi as vrea sa o citesc, sunt curioasa.

| Yusiii explică (pentru asunaaa):

Ok ok laughing Pai o sa incep s-o scriu. Dar titlul dar pe acesta il am in minte. Poate in timp ce scriu cartea imi va veni inspiratia sa modific putin titlul laughing.