| Anonima2310 a întrebat:

Ce cărți ați citit de la Arthur și îmi recomandați și mie? Menționez că am 13-14 ani.

Răspuns Câştigător
| Raven a răspuns:

Rick Riordan-Cronicile Familiei Kane, Percy Jackson și Olimpienii, Eroii Olimpului (Eroul pierdut, Fiul lui Neptun), Magnus Chase și zeii din Asgard (Sabia verii)
CS Lewis-Cronicile din Narnia
JK Rowling-seria Harry Potter
Megan Whalen Turner-Hoțul
Cornelia Funke-Inimă de cerneală, Sânge de cerneală
Eoin Colfer-Artemis Fowl
Louis Sachar Tabăra
Philippa Pearce-Grădina de la miezul nopții
Neil Gaiman-Cartea cimitirului, Pulbere de stele, Coraline
Philip Pullman-trilogia Materiile întunecate
Radu Tudoran-Toate pânzele sus!

15 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Era parcă un serial Arthur pe Minimax, nu știu dacă s-ar fi făcut și un roman, poate doar cărți de colorat și multe meme-uri. Atât știu big grin. Fundă?

| Anonima2310 explică (pentru Celcestietot):

Eu am întrebat dacă e vreo carte pe care ai citit-o... nu desene animate! happy

| PaulRo04 a răspuns:

Ai citit seria Harry Potter?

| Catrice a răspuns (pentru Anonima2310):

Arthur poate fi nume de editura, de autor...

| Anonima2310 explică (pentru Catrice):

De editură

| Anonima2310 explică (pentru PaulRo04):

Nu, o să încerc.

| Celcestietot a răspuns (pentru Anonima2310):

Ok, acum să fim serioși... Nu am citit nicio carte înafara de 2 cărți triste, dar citesc mult la filme, tot se pune să fim serioși. Cartea are text, filmul tot la fel happy. Dacă este să putem tot textul de la filmele de vreo 2 ore pe care le-am văzut aproape zilnic cred că se strâng macar 20 de cărți. Mie îmi place să citesc mai mult din Biblie, că este cu mult mai interesant. Sfatul meu este sa te focusezi pe cărți care au avut fapte reale la bază, nu povesti inventate (nu mă refer la Biblie aici). Încearcă să descifrezi misterele Bibliei, ca și mine, sau macar citește să vezi că unele chestii sunt interesante, asta dacă tot am adus discuția despre Biblie. Apropo dacă asta cu Biblia ți se pare o prostie, ști că în biblie spune că, cineva a rugat pe Dumnezeu să oprească soarele pe cer, până va câștiga lupta împotriva altui popor, și ghici ce... asta a făcut Dumnezeu! Și dacă spui : a și ce, nu cred asta; afla că, savanții renumiți au descoperit că o zi din istoria planetei lipsește, din ciclul rotației sale. Baftăwinking!

| 6Anonim9 a răspuns:

Ai 13-14, esti nehotarata? laughing

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Toate. Dacă ai de unde să le împrumuți. Nu merită să dai bani pe ele, au multe ilustrații și puțin text.

| FonAfon a răspuns (pentru Celcestietot):

„Știi", nu „ști".

| Celcestietot a răspuns (pentru FonAfon):

Descrierea contului tau : „Făcut pentru a corecta greșeliile altora". Nu, dar acum serios, e vreo problemă dacă autocorectorul reacționează, domnule "deștept" >: (?

| FonAfon a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu eu am scris „Făcut pentru a corecta greșeliile altora". Și nici nu știam că site-ul are autocorect. Dar nu ți-am pentru a te jigni, ci în caz că nu știai.

| Celcestietot a răspuns (pentru FonAfon):

Oh, ok. Nu mă supăr pe tinewinking.

| FonAfon a răspuns (pentru Celcestietot):

Bine.

| Anonima2310 explică (pentru Raven):

Am citit cronicile familiei Kane. Mai am al treilea volum. Au fist suuuper!❤❤