| anonim_4396 a întrebat:

Ce sa fac ca sa pot invata usor comentariile pentru operele din programa de bacalaureat?

3 răspunsuri:
| dariaelena a răspuns:

Buna. Ca sa retii ar trebui sa te apuci din timp sa le inveti, sa inveti macar cate 1-2 opere de zi..Eu asa am facut si mi-a prins foarte bine. Altfel o sa treaca timpul foarte repede si o sa ajungi sa se apropie bacul si sa te apuci sa ingrasi porcul in Ajun si nu prea o sa te ajute!

| Rubyrubyy a răspuns:

Buna! Pot sa iti dau un mic sfat in legatura cu asta: fiecare om poate sa invete in diferite moduri.Eu de obicei imi fac o schita cu ceea ce am de invatat (o lectie), scot ideile principale le invat pe alea, si dupa invata si celelalte chestii minore (daca vrei).Dar in principal cel mai important este sa retii esentialul.

| Bianchxoxo a răspuns:

Buna.
Tin minte ca am trecut si eu prin etapa asta numita: BAC. Ei bine, fiecare omulet are propriul sau stil de a aprofunda anumite cunostinte, informatii, etc. Ce merge la modul general e structurarea operei. Adica, scoti ideile esentiale(ce ti se pare tie mai important) si le reformulezi in asa fel incat sa le intelegi si sa le poti tine minte sau sa poti improviza de la tine practic. Incearca sa le subliniezi cu diferite culori iar apoi de la fiecare idee in parte mai fa un mini rezumat de 2-4 fraze pentru.a fi sigur/a ca ai inteles ce ai notat. Incearca sa vezi filmele pt.ca vei retine mult mai usor si vei putea scrie liber cu propriile tale cuvinte toata actiunea.(Chiar iti recomand sa vezi filmele). Creierul tau retine aproape 80% din camul vizual si auditiv, apoi 20% din ce citesti sau auzi fara sa vezi tu. Iar daca la unele opere nu exista filme citeste cu voce tare clar si calm opera, noteaza-ti etapele importante, subliniaza, rescrie-le, incearca sa folosesti mai mult limbajul tau pentru.a vedea ca ai inteles despre ce este vorba atunci cand profesorii citesc si te puncteaza. Este mult mai eficient sa vada ca tu ai inteles opera dar ai traspus-o intr-o alta dimensiune practic prin propriile tale cuvinte si formulari. Inregistreaza-te citind ideile principale si esentiale ale operei sau rezumatele ce le-ai facut la fiecare idee(mini rezumate de cateva fraze 4-5) si apoi pune-ti castile si asculta-te, la fel vei retine mai mult pt.ca este vocea ta si cuvintele pe care tu le rostesti. Mintea ta va procesa mai rapid si va retine mai rapid. Sper ca te-am putut ajuta macar sa iti conturezi tu stilul si mereu invata dimineata dupa ora 9 si pana la ora 14-15. Dupa aceste ore creierul tau elibereaza in organism o substanta care da somnolenta sau te oboseste psihic si nu mai ai dorinta si pofta aceea,rabdarea de a studia. Invata undeva unde ai lumina naturala si este aerisit si te simti confortabil. Fa-ti un dus, un ceai, ciocolata calda, cafea orice bei tu relaxeaza-te, zambeste si incepe ca un joc. Niciodata nu studia fortat pt.ca pierzi timpul degeaba. Incepe cu o motivatie(gen daca iau bacul tata imi ia o masina, sau imi da bani sa dau de permis, sau ce iti place tie cel mai mult, sau ce iti ofera ei tie). E totul o negociere, un prim pas pentru.a te motiva sa treci de etapa maturitatii. Dovedeste-ti tie ca poti mai mult de atat si studiaza zi de zi cu pauze de 10 minute la fiecare ora. Nu poti retine atata informatie intr-un timp scurt sa zicem. O zi faina rose.