| Jessie1234 a întrebat:

Stiti cumva programa cu operele pentru bacalaureat 2014, la limba romana, pentru profil real?(stiintele naturii)
As dori exact operele care trebuiesc invatate.
Multumesc

Răspuns Câştigător
| Cameliapantiru a răspuns:

Atentie: "TREBUIE invatate", nu "trebuiesc invatate". Operele ar fi urmatoarele:
"Povestea lui Harap-Alb''-Ion Creanga
"Moara cu noroc''-Ioan Slavici
"Ion''-Liviu Rebreanu
"Enigma Otiliei"-George Calinescu
''Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi"-Camil petrescu
"Baltagul"-Mihail Sadoveanu
''Morometii"-Marin Preda
"O scrisoare pierduta"-I. L. Caragiale
''Iona"-Marin Sorescu
Cate O POEZIE (cea pe care v-a predat-o) apartinand urmatorilor poeti: Mihai Eminescu, George Bacovia, Tudor Arghezi, Lucian Blaga, Ion Barbu, Nichita Stanescu.
Spor la invatat si mult succes la bac!