| Anamaria2002 a întrebat:

Cum este corect in poezia Muma lui Stefan cel Mare de Dimitrie Bolintineanu : In castel in poarta oare cine bate?
sau : La castel in poarta oare cine bate?
Am gasit amandoua solute.

Răspuns Câştigător
| teopuff a răspuns:

In castel in poarta oare cine bate? asta e cel corect

| Robin0744 a răspuns (pentru teopuff):

Fals! Vezi comentariul de mai jos! Și prepoziția inițială este „La", nu „În".

2 răspunsuri:
| Robin0744 a răspuns:

Corect (în original adică) este:
„La castel în poartă oarecine bate"

Nu e interogativă, e afirmativă, cu oarecine într-un cuvînt. Adică nu se întreabă: Cine oare e cel ce bate?
Ci se spune că personajele aud pe cineva - „un oarecine" - bătînd. E o confuzie frecventă generată de faptul că formularea „oarecine" (= cineva) e învechită.