| xgd a întrebat:

Imi puteti explica si mie cand verbul a fi este predicat verbal si cand este nominal? De exemplu, in propozitia "De jur imprejur, cat bate ochiul, e o lunca mlastinoasa ", aici "e" ce este? NU este tema, maine am olimpiada si nu prea ma pricep la asta, dau funda celui mai explicit raspuns kiss

Răspuns Câştigător
| Katoteshika a răspuns:

Verbul a fi este un verb auxiliar.el este predicativ cand: formeaza singur predicatul atunci cand poate sa se inlocuiasca cu una din valorile:
a exista, a se gasi, a se afla, a costa, a indica, a proveni, a trai, a masura, a se petrece, a dura...
este verb copulativ cand: nu formeaza singur predicatul si are nevoie de un nume predicativ cu care alcatuieste un predicat nominal; este copulativ atunci cand NU poate fi inlocuit cu nici una din valorile de mai sus...
si mai poate fi si verb auxiliar atunci cand ajuta si intra in componenta modurilor si timpurilor (mod indicativ, timp viitor anterios; mod conjunctiv, timpul perfect; mod conditional-optativ timp perfect)
in exemplul tau este VERB PREDICATIV deoarece se poate inlocui cu exista "De jur imprejur, cat bate ochiul, exista o lunca mlastinoasa"
funda?

6 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Pai e verbal daca il inlocuiesti si are sensul ca se afla undeva, intr-un loc, iar nominal e daca il inlocuiesti si are sensul ca este cumva.
In propozitia ta este nominal, pentru ca iti arata cum e lunca, nu unde se afla ea.
E verbal daca il poti inlocui cu "a se afla" sau "a exista".

Oseara placuta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai in propozitia ta verbul ''a fi'' este predicat verbal pentru ca nu raspunde la intrebarea ''cum?'' raspunde la intrebarea ''ce?''.
predicatul nominal raspunde de fiecare data la intrebarea : ''cum?''. Incearca sa pui aceasta intrebare de fiecare data cund nu esti lamurita si vei intelege.
ex: El este afara. ->predicat verbal
El se intoarce la noi. -> predicat verbal

El e frumos. ->( cum e el? ) -> predicat nominal iar adjectivul frumos este ''nume predicativ''*
Noi suntem inalti. (cum suntem noi?) -> predicat nominal urmat de numele predicativ ''inalti''
Sper sa te fi ajutat si bafta multa mai la concurs! happy sa iei maximul de puncte!

| annabountii99 a răspuns:

Pai uite cum sta treaba happy :
verbul "a fi" are functia de predicat VERBAL atunci cand se poate inlocui cu exista, se afla, se gaseste; si bineinteles are sens dupa inlocuire (ex: Maria ESTE la scoala. predicat verbal); si apropo in exemplul ce l-ai dat tu, "e" are functia de predicat VERBAL

verbul "a fi" este predicat NOMINAL atunci cand nu formeaza singur predicatul, cand nu are sens de unul singur, si NU se inlocuieste cu verbele exista, se afla, se gaseste in asa fel incat sa aiba sens (ex: Cartea ESTE grea. predicat nominal). dupa cum stii predicatul nominal are in componenta si un NUME PREDICATIV, de obicei un adjectiv sau adverb (poate fi si altceva)..si la analiza se ia impreuna, si se analizeaza intai tot cestii despre verb, apoi numele predicativ tot ce stii despre el..ai inteles?

sper ca te-am ajutat..am incercat sa scriu repede sa fiu prima sa-mi dai funda laughing

decii, FUNDA big grin?

| Mareacluj a răspuns:

A fi este predicativ si cu f.de predicat verbal cand are in primul rand sensul de a se afla, de a se gasi intr-un anume loc/timp. Esde de regula urmat de un adverb/substantiv cu f.de C.C.Loc. Mai are f.de P. verbal cand are sensul de a se intampla (Ce-o fi, o fi= Ce s-a intampla, s-o intampla), a costa (Cat e painea?), a proveni, a dura, a insemna (cu sensul de a prevesti-Ce e cand vezi pisica neagra?). E copulativ cand arata o stare, o calitate, insusire si nu are vreunul din sensurile de mai sus. Ex. Mama este blonda (blonda e N.predicativ, arata calitatea, insusirea). Aceasta este Ana (nu are vreunul din sensurile de mai sus). In exemplul pe care l-ai dat, "a fi"este verb predicativ si are f.de pred.verbal, pentru ca iti indica existenta. il poti inlocui cu vb.a se afla (De jur imprejur, cat bate ochiul, se afla (se gaseste) o lunca mlastinoasa). Important pentru.a face distinctia este sa retii sensurile de mai sus pt.verbul predicativ cu f.de predicat vb., faptul ca il poti inlocui cu vreunul din aceste sensuri, fara a schimba sensul contextului. Cat priveste vb.copulativ, poti observa ca nu se poate inlocui cu vreunul din sensurile indicate.

| Dianananahalfpastee a răspuns:

Predicatul verbal este exprimat prin verb predicativ(care poate forma singur predicatul sau care poate fi inlocuit cu alt verb). Cel nominal este exprimat prin verb copulativ+ un cuvant care este ori substantiv, ori alte parti de vorbire. In propozitia ta, verbul "e " este verb predicativ, poate sa fie inlocuit cu alt verb(poti sa spui "exista o lunca mlastinoasa"). Bafta!

| dienuzzza a răspuns:

Predicat vrebal. din cate imi amintesc eu din scoala... profesoara ne-a zis ca daca poate fi inlocuit cu "se gaseste" atunci verbul a fi formeaza predicat verbal. sper sa te ajute