| midaro a întrebat:

Funda pentru cine ma ajuta la romana:

construieste cate 2 enunturi in care verbul "a fi';' sa aiba functia de:

a. predicat verbal

b. predicat nominal

5 răspunsuri:
| elmo2011 a răspuns:

PV: A fi sau a nu fi, aceasta este intrebarea.
PN: Eu sunt soferul.

| MadalinaD a răspuns:

Elmo2011 tin sa te contrazic. Din cate imi amintesc eu, in propozitia "A fi sau a nu fi, aceasta este intrebarea.", "este intrebarea" are functia sintactica de Predicat Nominal, iar "a fi sau a nu fi" este Subiect multiplu, daca nu ma insel.
Doar o parere, MadyMadyLory.

| laury4ever a răspuns:

Predicat vb. Baiatul este in acest oras de cand s-a nascut.
Predicat Nominal. Cand primesc cadouri sunt vesel.
Iar ca data viitoare sa faci singur propozitiile tine cont de asta. Verbul a fi are functia de predicat verbal cand are sensul de a exista, a trai. Iar de predicat nominal cand este impreuna cu un adjectiv. Mult succes!

| PufarinaXD a răspuns:

PV: El este inca acasa
PN: Colegul meu este respectuos cu profesorii.
Funda?

| Voluntar a răspuns:

PV: El este la scoala.
PN: El este atent.
Este foarte simplu.
Verbul "a fi" este coulativp cand arata caracteristica subiectului, iar predicativ cand arata existenta subiectului undeva.
Bafta!